Liczba odwiedzających Sagrada Familia powróciła do czasów sprzed pandemii
28 stycznia 2024 | 16:21 | ts | Barcelona Ⓒ Ⓟ
Liczba odwiedzających słynną na całym świecie bazylikę Sagrada Familia w Barcelonie powróciła w 2023 roku do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy Katalonii, spektakularny kościół zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego odwiedziło w ubiegłym roku około 4,7 miliona osób – mniej więcej tyle samo, co w 2019 roku. W porównaniu z 2022 rokiem oznacza to wzrost o około milion odwiedzających, wynika z informacji na oficjalnej stronie bazyliki.
Prawie półtora wieku po położeniu kamienia węgielnego w 1882 roku, bazylika jest nadal w budowie. Prace finansowane są wyłącznie z darowizn i dochodów z biletów wstępu dla turystów. Jest więc nadzieja, że stopniowa normalizacja liczby odwiedzających poprawi również perspektywy ukończenia najsłynniejszego budynku Gaudiego. Sagrada Familia miała zostać ukończona przed 100. rocznicą śmierci Gaudiego w 2026 roku. Termin ten nie może jednak zostać dotrzymany. Dwa miesiące temu poświęcono cztery 135-metrowe wieże ewangelistów w bazylice. Otaczają one wieżę Jezusa, która wciąż jest w budowie i będzie najwyższą wieżą kościelną na świecie o planowanej wysokości około 172 metrów. Hiszpańskie media poinformowały pod koniec listopada, że zakończenie wszystkich prac budowlanych przy Sagrada Familia planowane jest najpóźniej na 2033 rok.
Kościół Sagrada Familia jest największym dziełem wybitnego architekta hiszpańskiego Antoniego Gaudiego (1852-1926). Budowa tej wspaniałej neogotyckiej świątyni rozpoczęła się w 1884 roku, kamień węgielny pod jej budowę położono dwa lata wcześniej. Przez cały czas twórca zmieniał projekt budowli, tworząc własną porywającą wizję. Przez kilkanaście ostatnich lat swojego życia architekt prawie nie opuszczał placu budowy, a po jego niespodziewanej, tragicznej śmierci w 1926 roku jego ciało spoczęło w krypcie kościoła. Za życia Gaudiego zdołano ukończyć zaledwie jedną wieżę fasady Narodzenia, a pozostałe trzy zrealizowano później.
Gaudí zwany jest architektem mistycznym. Stworzony przez niego styl – obok nowatorstwa artystycznego i technicznego – tchnie głębią duchową. Jego dzieła odzwierciedlają jego religijność, której dawał on świadectwo nie tylko w sztuce, ale w całym życiu. W 2000 roku archidiecezja barcelońska rozpoczęła proces beatyfikacyjny artysty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.