List Rektora KUL z okazji Świąt Bożego Narodzenia
26 grudnia 2019 | 05:00 | dab / hsz | Lublin Ⓒ Ⓟ
Św. Szczepan został wybrany do opieki nad wdowami i ubogimi, czyli nad potrzebującymi i pozbawionymi środków do życia, by służyć im w zwykłej codzienności. Kościół od początku dziejów w centrum swej posługi stawiał człowieka, którego udziałem jest wielkość, chwała, ale i ograniczenia oraz słabości – napisał ks. prof. Antoni Dębiński w tegorocznym liście Rektora KUL z okazji Świąt Bożego Narodzenia. List tradycyjnie zostanie odczytany w polskich kościołach podczas drugiego dnia świąt, w liturgiczne wspomnienie św. Szczepana, diakona i męczennika.
Zdaniem Rektora KUL, przez przyjście na świat Jezusa, Bóg najpełniej wyraził miłość i miłosierdzie wobec każdego z nas. – Ewangeliści relacjonują, że Jezus troszczył się nie tylko o zbawienie, ale nie pozostawał również obojętny wobec trudności i problemów napotkanych ludzi. Obchodząc Galileę, głosił Dobrą Nowinę o Królestwie oraz leczył różne choroby i słabości. (…) Tą samą drogą podąża Kościół od swego zarania. Naśladując swojego Mistrza, głosi Dobrą Nowinę o zbawieniu, ale nie pozostaje obojętny wobec doczesnych potrzeb człowieka – czytamy w liście.
Odwołując się do patrona drugiego dnia świąt, św. Szczepana, rektor KUL zauważa, że był on jednym z pierwszych diakonów powołanych do pełnienia dzieł miłosierdzia w pierwszym Kościele. – Podążając śladami św. Szczepana, ale nade wszystko śladami Boskiego i ludzkiego Syna, Kościół od początku dziejów w centrum swej posługi stawiał człowieka, którego udziałem jest wielkość, chwała, ale i ograniczenia oraz słabości – napisał rektor lubelskiej uczelni.
Ks. prof. Dębiński zauważa, że pomimo rozwoju gospodarczego i polityki socjalnej rządzących, także wielu inicjatyw kościelnych, jedną z najbardziej pokrzywdzonych grup pozostają seniorzy. – Wielu z nas, zwłaszcza starszych, musi zmagać się z problemami finansowymi czy niewystarczającym dostępem do opieki zdrowotnej. (…) Będzie zaś o nią coraz trudniej wobec stopniowego zanikania rodzin wielopokoleniowych, które w sposób naturalny przez wieki ułatwiały troskę o najmłodszych, najstarszych i o chorych – przewiduje rektor KUL.Próbą odpowiedzi na rosnące potrzeby seniorów ma być otworzenie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II nowego kierunku studiów poświęconego pielęgniarstwu. – Staramy się uczulić młodego człowieka, że na wykonywaną pracę trzeba patrzeć w kontekście powołania do służby bliźniemu. Studenci pielęgniarstwa zdobędą więc nie tylko fachową wiedzę, ale także klarowny system wartości, tak istotny w tej szczególnej służbie, jaką jest troska o chorego, dbałość o cierpiącego, obolałego i nieszczęśliwego. Pamiętając o niezbywalnej godności każdego człowieka, Uczelnia nasza – odpowiednio do wezwania papieża Franciszka – będzie „edukować intelekt, serca i dłonie”.
Studia pielęgniarskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim będą prowadzone na Wydziale Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL w ramach I i II stopnia. Zajęcia będą odbywać się w uniwersyteckim kampusie „Poczekajka” na lubelskim Węglinie. Pierwszy nabór potrwa do 30 stycznia 2020 r., a naukę studenci rozpoczną już w lutym 2020 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.