Litewscy biskupi zachęcają do transplantacji
02 listopada 2019 | 12:13 | mp, vilniaus arkivyskupija / hsz | Wilno Ⓒ Ⓟ
– Jeszcze raz przypominamy wszystkim wierzącym, że transplantacja i dawstwo organów zasługują na uznanie i należy do nich zachęcać – apeluje litewski Episkopat w liście czytanym w kościołach w uroczystość Wszystkich Świętych. „Nakłaniamy wiernych, by poczynili ten konkretny krok w imię miłości bliźniego i deklarowali wolę przekazania po śmierci swoich narządów do przeszczepienia oraz odważnie dawali świadectwo życia w obliczu śmierci” – apelują litewscy biskupi.
Pasterze Kościoła na Litwie przypominają, że „jedną z najlepszych możliwości przyczynienia się do lepszego życia jest transplantacja i dawstwo narządów, które mogą podarować komuś życie”. W prostych słowach wyjaśniają, że „dawstwo narządów to umiejętność patrzenia dalej niż na czubek własnego nosa, czy na własne potrzeby”.
– Zgoda na bycie dawcą tkanek i narządów po śmierci oraz na ofiarowanie części własnego ciała za życia to czyn godny pochwały, autentyczny akt miłości i świadectwo życia wobec innego człowieka w obliczu rozszerzającej się coraz bardziej „kultury śmierci” – wyjaśniają biskupi. Dodają, że „w taki sposób pojawia się możliwość realizacji swojego powołania do miłowania również po śmierci: umierając zwyciężamy śmierć, a życie się odradza”.
Przypominają, że w czasie ubiegłorocznej wizyty na Litwie, Ojciec Święty Franciszek w swojej homilii w czasie mszy w Kownie w parku Santoka zaapelował o wsparcie dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują oddając im to, co mamy najcenniejsze. Powiedział wówczas obrazowo: „Tutaj z kolei ta sama Wilia traci swą nazwę, wlewając swe wody do Niemna. O to właśnie chodzi, aby być Kościołem wychodzącym, nie bać się wyjścia i poświęcenia, nawet wówczas, gdy zdaje się nam, że się rozpuścimy, zagubimy się“.
Swój apel biskupi kierują także do tych, których życie zostało ocalone na skutek transplantacji narządów. „Tym samym osoba, której darowany jest narząd niech uświadomi sobie, że nie jest to tylko środek leczniczy, lecz ma szersze znaczenie: to akt miłości i hojności, który pozwala spojrzeć na to, co jest po drugiej stronie śmierci po to, by zawsze wygrało życie. To, co otrzymujemy w pierwszej kolejności, to nie organ, lecz miłość i miłosierdzie, dla których jest on przekazywany” – wyjaśniają.
– Dzisiaj jeszcze raz przypominamy wszystkim wierzącym, że transplantacja i dawstwo organów zasługują na uznanie i należy do nich zachęcać, pod warunkiem, że dawca lub osoba, która go prawnie reprezentuje, udzieliły na nie wyraźnej zgody – konstatują litewscy biskupi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.