Litewska „Wędrówka Mojżesza” w Muzeum Dialogu Kultur
15 marca 2023 | 14:22 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
„Wędrówka Mojżesza” to tytuł wystawy rzeźbiarskiej litewskiego artysty, którą od 14 marca można oglądać w kieleckim Muzeum Dialogu Kultur – oddziale Muzeum Narodowego. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy małej formy rzeźbiarskiej jest Daumantas Levas Todesas – litewski działacz społeczny, zaangażowany w ratowanie i ochronę dziedzictwa żydowskiego na Litwie.
Prezentacja nawiązuje do jednej z prac litewsko-żydowskiego rzeźbiarza Jakovasa Bunki (Jacoba Bunki). W 1939 r. Bunka wraz z rodziną był deportowany na Syberię. Po zakończeniu II wojny światowej za swą misję uważał upamiętnienie Zagłady Żydów w rodzinnej miejscowości Płótele, wykonując min. serię regionalnych rzeźb w drewnie. Upamiętniał ślady litewskich Żydów, ratował cmentarze żydowskie. Zmarł w 1991 roku.
Bunka to uznany artysta ludowy, który w swojej twórczości podejmował przede wszystkim tematykę Zagłady. Był m.in. twórcą rzeźby przedstawiającej Mojżesza trzymającego tablice z Dekalogiem oraz najważniejsze symbole judaizmu: menorę i gwiazdę Dawida, która została ustawiona w 1986 r. w miejscowości Plateliai (Płótele) dla upamiętnienia 30 żydowskich mieszkańców rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Wystawa prezentuje prace twórców z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Polski, którzy włączyli się do akcji upamiętniania, zainicjowanej przez Daumanstasa Levasa Todesasa.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej i jest organizowane we współpracy z Litewskim Instytutem Kultury oraz Departamentem ds. Mniejszości Narodowych Republiki Litewskiej.
Wystawa potrwa do 16 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.