Lubaczów: nowy feretron pobłogosławiony przez Franciszka
07 maja 2018 | 20:39 | pab | Lubaczów Ⓒ Ⓟ
Do konkatedry – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie wniesiony został w poniedziałek nowy feretron Matki Bożej, dla którego sukienki i korony poświęcił 2 maja w Watykanie papież Franciszek. Uroczystość połączona była z 9. Pielgrzymką Samorządowców Podkarpacia i Lubelszczyzny.
Msza św. sprawowana była przed wierną kopią obrazu, przed którym śluby lwowskie złożył w 1656 r. król Jan Kazimierz. Modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński w koncelebrze bp. Mariana Buczka – seniora diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, który reprezentował kard. Mariana Jaworskiego oraz księży.
W kazaniu bp Mariusz Leszczyński podkreślił, że jako chrześcijanie powinniśmy być świadkami Chrystusa na tym miejscu, gdzie Bóg nas postawił, bez względu na zajmowane stanowisko, czy status społeczny. Jak zaznaczył, człowiek nie byłby w stanie zrobić tego o własnych siłach, ale z pomocą przychodzi Duch Święty. Dalej przywołał szereg faktów historycznych z naszych narodowych i kościelnych dziejów, aby jak powiedział, wydobyć na dzisiejsze czasy to, co będzie umocnieniem do dawania świadectwa Chrystusowi.
– W 100-lecie odzyskania niepodległości módlmy się do Boga za przyczyną Matki Bożej Łaskawej za naszą ojczyznę, za Kościół, za małżeństwa i rodziny, za każdego z nas piastujących w naszej ojczyźnie różne stanowiska, urzędy i funkcje. Módlmy się o miłość wzajemną, o trwały pokój, o głęboką wiarę i mocną nadzieję oraz mądrość w korzystaniu z daru wolności – mówił.
Nowy feretron Matce Bożej Łaskawej Królowej Polski został przygotowany jako wotum dziękczynne w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Feretron, w którym znajdują się sukienki i korona z szlachetnych kruszców, wykonany zostały przez Mariusza Drapikowskiego, wizerunek namalował Jerzy Plucha z Lubaczowa, a ramy do feretronu wyrzeźbił Janusz Szpyt.
2 maja na Placu św. Piotra sukienki i korony pobłogosławił papież Franciszek, natomiast w poniedziałek ramy i podstawę feretronu poświęcił bp Leszczyński.
Podczas uroczystości władze wojewódzkie przekazały medal „Zasłużony dla województwa” śp. ks. Władysławowi Rubinowi, spoczywającemu w kryptach lubaczowskiej konkatedry.
Obraz Maki Bożej Łaskawej pochodzi z 1598 r. Przedstawia Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojące małe Dzieciątko Jezus. Wokół postaci Marii rozchodzi się promienista tęczowa aureola. W dolnej części obrazu widoczna jest panorama Lwowa.
To przed tym obrazem 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz złożył śluby, oddając Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Boskiej, którą nazwał Królową Korony Polskiej.
12 maja 1776 roku abp Wacław Hieronim Sierakowski dokonał koronacji obrazu koronami poświęconymi przez papieża. W 1946 roku obraz wraz z arcybiskupem Eugeniuszem Baziakiem musiał opuścić Lwów. Najpierw zdeponowano go w katedrze wawelskiej i ustawiono czasowo na konfesji św. Stanisława. Następnie przechowywano go przez wiele lat w kaplicach biskupich w Tarnowie. W lutym 1974 roku umieszczono go w głównym ołtarzu sanktuarium w Lubaczowie.
W 1980 r. obraz poddano renowacji i wykonano dwie wierne kopie. Jedna trafiła do ówczesnej prokatedry w Lubaczowie. Staraniem bp. Mariana Rechowicza, jej koronacji dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze w 1983 roku. Druga została umieszczona w katedrze we Lwowie. Jan Paweł II koronował ją we Lwowie w 2001 r. Oryginał natomiast złożono w skarbcu na Wawelu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.