Lwów: parafianie żądają zwrotu kościoła
27 lutego 2006 | 10:56 | kcz //mr Ⓒ Ⓟ
Wierni parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie żądają zwrotu świątyni, użytkowanej obecnie jako sala koncertowa zwana „Domem muzyki organowej”. Parafia należy do największych wspólnot rzymskokatolickich w mieście.
Administrator kościoła św. Marii Magdaleny, lwowski biskup pomocniczy Leon Mały zwracając się do zebranych w świątyni wiernych przypomniał, że niedawno prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wydał rozporządzenie o przekazaniu kościoła św. Mikołaja w Kijowie wiernym Kościoła rzymskokatolickiego. W świątyni tej także mieści się obecnie sala koncertowa. – Właśnie staramy się, aby analogiczne polecenie prezydent Juszczenko wydał odnośnie naszego kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie – poinformował bp Mały.
– Aby nasze prośby, cierpienia, modlitwy poprzez Chrystusa mogły wybłagać sprawiedliwość, która należy się ludziom wierzącym, a także pokonać pokutujące jeszcze ateistyczne przekonania niektórych ludzi, którzy sądzą, że Kościół służy tylko jakiejś określonej grupie ludzi, czy grupie narodowej – mówił bp Mały.
Prawie wszyscy wierni parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie są obywatelami Ukrainy. Starsze pokolenie Polaków od dzieciństwa było związane z tą świątynią. – Po II wojnie światowej mieszkałem z rodzicami w Mikołajowi nad Dniestrem. Gdy tam kościół został zamknięty, to my jeździliśmy 40 km do Lwowa, do kościoła św. Marii Magdaleny – wspomina Antoni Mołodniecki.
Stanisław Durys, kierownik polskiego zespołu pieśni i tańca „Lwowiacy” wspomina, że już jako sześciolatek był w tym kościele ministrantem. – W 1962 r. zabrana nam świątynię i utworzono w niej klub Politechniki Lwowskiej. W budynku urządzano zabawy. Świątynię zbezczeszczono. Niejednokrotnie dochodziło tutaj do burd – przypomina Durys. Z czasem świątynię zamieniono na salę koncertową.
Przed wizytą Jana Pawła II na Ukrainie władze Lwowa obiecywały, że kościół parafialny św. Marii Magdaleny zostanie zwrócony wiernym Kościoła rzymskokatolickiego. Minęło prawie pięć a zabytkowa świątynia nadal stoi bez krzyży, usuniętych za reżimu komunistycznego. Jedynie, co udało się załatwić z lwowskimi władzami to możliwość codziennego odprawiania Mszy św. o godz. 8 rano i w niedziele i święta o godz. 11.
Obecnie parafia liczy tysiąc osób. Wśród nich jest wiele dzieci i młodzieży. Rodzice nie kryją oburzenia, że dyrekcja odrzuciła prośbę o wydzielenie osobnego pomieszczenia dla katechezy. Zazwyczaj podczas niedzielnych Mszy św. śpiewają siostry józefitki z gitarami. – Nie pozwolono nam, aby podczas liturgii grano na organach – mówi Stanisław Durys.
W tej byłej budowli sakralnej obecnie działa „Dom muzyki organowej”, który jest własnością miasta. Wiceprzewodnicząca miasta Lwowa Iryna Romaniw wskazuję, że znajdują się tu najlepsze organy w Zachodniej Ukrainie, dlatego w miejscu tym odbywają się koncerty i festiwale.
– Nie możemy oddać tego budynku Kościołowi, ponieważ nie ma środków finansowych, ażeby wybudować nową salę organową – powiedziała KAI Romaniw. Dodała, że katolikom pozwolono użytkować budynek. – Czego jeszcze żądają? – zapytała urzędniczka.
Innego zdania jest Durys. – Organy były kupione za pieniądze naszej parafii i mogą służyć wszystkim. Można urządzać w świątyni koncerty. Nie mamy nic przeciwko – podkreśla i przypomina, że przed II wojną światową było we Lwowie 36 kościołów, każdy wyposażony w organy.
– Czyja ręka zniszczyła te organy? Można było mieć 36 wspaniałych obiektów i urządzać w nich koncerty – mówi wzburzony.
Przypomniał, ze oprócz koncertów w kościele odbywają się różne zebrania polityczne, a nawet zbierają się sekty. – Nasza świątynia nadal jest bezczeszczona – powiedział kierownik polskiego zespołu pieśni i tańca „Lwowiacy”.
Kościół św. Marii Magdaleny we Lwowie wzniesiono na początku XVII w. Został konsekrowany w 1758 r. przez biskupa lwowskiego Samuela Głowińskiego. Świątynia była częścią zespołu klasztornego oo. dominikanów. W 1763 r. przy kościele powstała parafia.
Podczas I wojny światowej świątynia uległa znacznemu uszkodzeniu i została ograbiona. Była zamknięta do 1962 r. Najpierw był tam klub studencki Politechniki Lwowskiej, potem zamieniono ją na działającą do dziś salę koncertową. Po długich staraniach w 1998 r. po raz pierwszy uzyskano zezwolenie na odprawienie Mszy św. odpustowej w kościele. Od 2001 r. Kościół rzymskokatolicki może korzystać ze świątyni raz dziennie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.