Maronici uczczą 100. rocznicę objawień maryjnych w Fatimie
14 lutego 2017 | 10:25 | Wiedeń / ts (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
Matka Boża Fatimska czczona jest również przez maronitów. W ramach obchodów 100. rocznicy objawień maryjnych w fatimskim sanktuarium obchodzony będzie 24 czerwca „Dzień dla Libanu”. Z tej okazji Portugalia oczekuje rzesz pielgrzymów libańskich. Podczas centralnej liturgii sprawowanej przez patriarchę-kardynała Bechara Boutrosa Raï katoliccy patriarchowie z Bliskiego Wschodu zamierzają odnowić oddanie Libanu opiece Matki Bożej – poinformowała ekumeniczna fundacja „Pro Oriente” w Wiedniu.
Rok 2017 Kościół maronicki w Libanie obchodzi jako „Rok Męczeństwa i Męczenników”. Z tej okazji zaplanowano liczne wydarzenia duchowe i kulturalne, zapoczątkowane 9 lutego w święto pustelnika Marona, czczonego jako twórcę tradycji maronickiej. Całoroczne obchody zakończą się 2 marca 2018 roku, w święto pierwszego patriarchy maronickiego. W okolicznościowym orędziu kard. Raï podkreślił, że tematyka Roku jest bardzo aktualna w sytuacji, gdy w wielu krajach, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, Kościół jest prześladowany.
Podczas niedawnego comiesięcznego spotkania 1 lutego zgromadzenie biskupów maronickich opowiedziało się za nowym prawem wyborczym dla Libanu, które gwarantowałoby sprawiedliwą reprezentację wszystkich grup społecznych i religijnych społeczeństwa. We wspólnym oświadczeniu biskupi podkreślili potrzebę „przyspieszenia debaty o nowym prawie wyborczym”. Ich zdaniem, nie gwarantuje tego obowiązujące obecnie prawo.
Od chwili uzyskania niepodległości w 1943 roku system polityczny w Libanie przewiduje podział władzy między różne grupy wyznaniowe kraju. Prezydentem Libanu jest zawsze chrześcijanin – maronita, premierem – sunnita, a przewodniczącym parlamentu – szyita. W parlamencie chrześcijanie i muzułmanie mają po 64 miejsca. Kadencja prezydenta trwa sześć lat i nie ma możliwości reelekcji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.