Metropolita Filadelfii głównym mówcą na Katolickim Śniadaniu Modlitewnym
16 marca 2023 | 17:58 | tom (KAI) | Waszyngton Ⓒ Ⓟ
W XXI wieku, kiedy prawie wszystko można kupić i sprzedać, kiedy prawda staje się negocjowalna, kiedy media, polityka, dyplomacja i kultura popularna są napędzane antytezą postprawdy, Ukraińcy mówią: „Nie! Nie wszystko jest do kupienia. Jest dobro i jest absolutne zło. Jest prawda i jest kłamstwo. I robią to poświęcając własne życie, świadomie i dobrowolnie”. Mówił o tym w swoim wystąpieniu podczas dorocznego Katolickiego Śniadania Modlitewnego, które odbyło się 14 marca w Waszyngtonie, greckokatolicki metropolita Filadelfii Borys Gudziak. Hierarcha skupił się na głębszym sensie wojny na Ukrainie i jej znaczeniu dla całego świata oraz wezwał uczestników do wpatrywania się w oblicze zmartwychwstałego Chrystusa.
Narodowe Katolickie Śniadanie Modlitewne zostało zainicjowane w 2004 roku w odpowiedzi na wezwanie św. Jana Pawła II do „nowej ewangelizacji” i odbywa się co roku. Gromadzi przywódców religijnych, polityków, urzędników państwowych i osoby świeckie. W tym roku wzięło w nim udział ponad 1000 osób.
Oprócz metropolity Gudziaka w wydarzeniu wziął udział także Carter Snead, dyrektor Centrum Etyki i Kultury, profesor prawa i nauk politycznych na Uniwersytecie Notre Dame, który mówił o ochronie godności nienarodzonych.
Arcybiskup Filadelfii podkreślił, że Ukraińcy pokazują światu, że są zasady, za które warto żyć, a nawet umrzeć: godność, prawda i wolność. „Widzimy ich niezbywalność i intuicyjnie rozumiemy, że to nie jest bezmyślna brawura. To jest wiara w wieczność. Ukraińcy są gotowi ryzykować życiem, bo ich strach przed śmiercią nie jest ostateczny. Ten strach jest przezwyciężany przez nadzieję życia wiecznego” – mówił metropolita.
Podczas swojego wystąpienia abp Gudziak poprosił o świadectwo ojca Mychajło Dymyda, którego syn Artemiy zgłosił się na ochotnika na wojnę i zginął latem ubiegłego roku. Ojciec Mykhailo poprosił słuchaczy o modlitwę i wsparcie Ukrainy w jej walce o wolność i godność.
Abp Gudziak zwrócił też uwagę na cztery podstawowe zasady nauki społecznej Kościoła katolickiego: poszanowanie godności człowieka, solidarność, pomocniczość i dobro wspólne oraz na to, jak przejawiają się one podczas wojny na Ukrainie. Przykładem głębokiej ludzkiej solidarności jest sposób, w jaki Ukraińcy w stosunkowo bezpiecznych regionach przyjęli wewnętrznych przesiedleńców, a pomocniczość to podejmowanie decyzji u podstaw, to zasada, według której działają ukraińskie siły zbrojne.
Podziękował amerykańskim katolikom za ich modlitwy, wsparcie i pomoc finansową i poprosił ich o kontynuację, ponieważ wojna trwa, drenując wszystkie zasoby Ukrainy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.