Międzynarodowa modlitwa różańcowa rozpoczęła obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Krakowie
16 maja 2020 | 21:00 | luk / hsz | Kraków Ⓒ Ⓟ
W sobotę po południu w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbyła się modlitwa o ustanie pandemii. Międzynarodowa modlitwa różańcowa była punktem rozpoczynającym obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej.
Modlitwa abp. Marka Jędraszewskiego z przedstawicielami Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej odbywała się w łączności z Włochami, Stanami Zjednoczonymi i Brazylią. Razem z metropolitą krakowskim modlili się młodzi poza granicami Polski z Isola del Gran Sasso i Bergamo, Nowego Jorku i Belo Horizonte.
W ramach modlitwy odmawiano część chwalebną różańca. – Wszyscy razem stanowimy wspólnotę modlitwy, która w ostatnim czasie przeżywała cierpienia związane z pandemią. W sposób szczególny pozdrawiam młodych z Krakowa, którzy świętują 100 lat od urodzin św. Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży. Prosimy dziś Maryję i św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej, aby dodali nam odwagi i by byli bohaterami nowego początku – powiedział uczestniczący w modlitwie bp Lorenzo Leuzzi z diecezji Teramo-Atri.
Głos zabrał także abp Nicholas DiMarzio z Brooklynu. – Św. Jan Paweł II kochał młodych z całego świata. Dzisiejszy międzynarodowy różaniec, który łączy młodych z różnych miejsc dotkniętych przez epidemię koronawirusa, jest szczególny. Dzięki niemu możemy jeszcze głębiej zrozumieć istotę cierpienia, które jednoczy nas z Jezusem cierpiącym na krzyżu – podkreślił hierarcha.
Z kolei abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że w kaplicy, w której trwała modlitwa znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, przypominająca o zamachu na papieża Polaka. – Ojciec Święty był przekonany, że przeżył dzięki opiece Maryi. Jestem przekonany, że po zamachu na jego życie, maryjna pobożność, która go cechowała, stała się jeszcze gorętsza. Różaniec często znajdował się w jego rękach – przypomniał metropolita krakowski.
Za dwa dni, dokładnie 18 maja, będziemy świętować 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II. Przywołując jego wstawiennictwa, za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny, módlmy się razem za młodych z całego świata, aby budowali swoje życie na skale, którą jest Jezus Chrystus – zaapelował abp Jędraszewski.
Prymas Polski po premierze filmu Sekielskich zwraca się do Watykanu o wszczęcie postępowania
Już jutro obchody 100. rocznicy urodzin papieża Polaka w archidiecezji krakowskiej przeniosą się do Wadowic, gdzie o godz. 10:30 w bazylice Ofiarowania NMP zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, którą również będzie transmitowała Telewizja Polska. Następnie o godz. 12:00 w TVP3 będzie można obejrzeć „Głos Regionów” poświęcony papieżowi Polakowi oraz „Wadowickie spotkanie z Janem Pawłem II” o godz. 12:40 w TVP1, które poprzedzi emisję widowiska „Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła”.
Dokładnie w dzień urodzin papieża Polaka, a więc 18 maja, o godz. 17:00 w sanktuarium na krakowskich Białych Morzach, które jest poświęcone świętemu, zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, która będzie transmitowana przez kanał trzeci Telewizji Polskiej.
Po jej zakończeniu widzowie będą mogli wziąć udział w koncercie „Santo Subito – prorok naszych czasów”, który wyemituje TVP1. W tym samym dniu przed krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła wypuszczone zostaną gołębie oraz biało-żółte balony.
Dzień 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły zakończy przemówienie papieża Franciszka zaplanowane na godz. 20:00, które będzie można zobaczyć na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej oraz w TVP1.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.