Międzyreligijna i międzynarodowa delegacja udała się do Kijowa
23 maja 2022 | 16:43 | dg (KAI) | Kijów Ⓒ Ⓟ
W poniedziałek 23 maja z Warszawy do Kijowa udała się międzynarodowa delegacja przywódców religijnych wysokiego szczebla i liderów, aby zaapelować o zakończenie rosyjskiej agresji na Ukrainę, natychmiastowe zaprzestanie bombardowań ukraińskich miast oraz by modlić się o sprawiedliwy pokój. Przedstawiciele wyznań chrześcijańskich, w tym biskupka, duchowni i siostry zakonne, a także rabini i imamowie z USA, Włoch, Wielkiej Brytanii i Polski będą w Ukrainie do czwartku.
Nadzwyczajna wyprawa jest odpowiedzią na słowa mera Kijowa Witalija Kliczko, który w marcu wezwał przywódców religijnych do przyjazdu do Kijowa. „Zwracam się z apelem do przywódców duchowych świata, aby zajęli stanowisko i podjęli i z dumą podjęli odpowiedzialność swoich religii za pokój” – powiedział Kliczko. „Przyjedźcie do Kijowa, aby pokazać swoją solidarność z narodem ukraińskim. Okażcie współczucie i zjednoczcie się w duchu harmonii, której potrzebuje mój kraj i cały świat. Uczyńmy z Kijowa stolicę człowieczeństwa, duchowości i pokoju” – dodał.
Kilkunastu przywódców i osoby wierzące, reprezentujące różne religie i wyznania, przybywa do Kijowa by zaangażować się w modlitwę, towarzyszenie duszpasterskie, dystrybucję pomocy humanitarnej, a także spotkać się z ukraińskimi władzami.
– Przywódcy religijni jadą do Kijowa, aby głośno powiedzieć: bombardowania ukraińskich miast muszą się skończyć – mówi dr Mateusz Piotrowski, jeden z głównych organizatorów i prezes Stowarzyszenia Pacjent Europa. – Chcemy zaapelować o zakończenie rosyjskiej blokady ukraińskich portów, uniemożliwiającej transport zboża z Ukrainy, co grozi głodem na światową skalę. Mamy nadzieję, że rezultatem naszej wizyty będą kolejne czuwania modlitewne światowych przywódców religijnych w innych miastach zagrożonych bombardowaniem – dodaje.
Delegacja planuje zorganizowanie publicznych modlitw we wtorek w Babim Jarze oraz w środę w Kijowie.
Anglikańska biskupka z Dorking w Wielkiej Brytanii, dr Jo Bailey Wells, dołącza do delegacji jako przedstawiciel Kościoła Anglii, wspierana przez arcybiskupa Canterbury. – Jestem zaszczycona, że mogę przyjąć zaproszenie do wyjazdu do Kijowa, aby modlić się o pokój. Jezus nauczył nas modlić się „Przyjdź Królestwo Twoje”. Nie mam teraz większej modlitwy na sercu niż modlitwa o sprawiedliwy pokój w Ukrainie. Uważam za wielki przywilej to, że będę mogła ofiarować tę modlitwę w samym „oku cyklonu”, u boku międzyreligijnej grupy. Pomimo różnic, a nawet z powodu różnic, jesteśmy zdeterminowani, by działać razem na rzecz pokoju – powiedziała anglikańska hierarchini.
Wielebna dr Mae Elise Cannon, dyrektorka wykonawcza Churches for Middle East Peace (CMEP) z ewangelickiego Kościoła Przymierza (ECC) jest szefową instytucji zaangażowanej w działania dla pokoju na Bliskim Wschodzie. „Jak możemy ignorować to, co dzieje się na Ukrainie? Ilekroć jakiś kraj naruszył suwerenność innego, gdziekolwiek ludziom grozi niepewność i brak bezpieczeństwa, chrześcijanie i przywódcy religijni na całym świecie nie mogą ignorować tego, co się dzieje. Jadę do Kijowa, aby odpowiedzieć na zaproszenie do solidarności z narodem ukraińskim i wezwania do położenia kresu przemocy – na Ukrainie i wszędzie tam, gdzie przemoc się utrzymuje” – mówi KAI ks. Cannon.
– Jadę do Kijowa, aby być świadkiem i opowiadać się za pokojem i kresem agresji. Moja organizacja Churches for Middle East Peace (CMEP) działa w Jemenie, Iraku, Syrii, Egipcie, Palestynie i Izraelu. Bliski Wschód wzywa do położenia kresu przemocy oraz wspierania praw człowieka i równości dla wszystkich ludzi. Świat stara się odpowiedzieć na okropności, które wydarzyły się na Ukrainie. Obyśmy byli zmotywowani, by nie ignorować też konfliktów na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata – apeluje duchowna.
Prof. Jose Casanova z USA od wielu lat współpracuje z ukraińskimi wspólnotami religijnymi. „Moją motywacją i nadzieją jest po prostu pomóc przynieść pokój i sprawiedliwość, prawdę i pojednanie narodowi ukraińskiemu, który tak wiele wycierpiał w XX wieku i ponownie jest ofiarą straszliwej agresji” – mówi.
– Musimy wspólnie nauczyć się pracować dla zranionej duszy Europy. Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie na Zachodzie, którzy wspólnie odwiedzają błogosławioną ziemię i naród ukraiński, muszą być zjednoczeni w świętym dążeniu do prawdy i pokoju, poprzez pokorną służbę sprawiedliwości, aby zapobiec okrucieństwom – powiedział Imam Pallavicini, przewodniczący COREIS (Islamskiej Wspólnoty Religijnej – Włochy) i koordynator EULEMA, Europejskiego Majlisu Przywódców Muzułmańskich.
Prof. Barbara Wien z USA wskazuje, że celem delegacji jest nieść narodowi ukraińskiemu zachętę, nadzieję, siłę i solidarność. „Posiadają ogromną odwagę moralną. Chcemy, aby wiedzieli, że świat ich nie opuścił” – zaznacza.
– Zależy nam na tym, by przygotować grunt dla stałej obecności przywódców religijnych w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Wzorem tu jest trzeci marsz z Selmy zorganizowany przez Luthera Kinga. W pierwszym rzędzie szedł rabin, biskup prawosławny, zakonnica, pastor – zabezpieczając całość marszu. Chodzi o to, by zmniejszyć intensywność bombardowań przez organizację modlitewnych czuwań w zagrożonych miastach z udziałem zagranicznych przywódców religijnych. Mamy nadzieję, że nasze rozmowy, spotkania i działania w Kijowie przyczynią się do pokoju – mówi Aleksander Temkin, współzałożyciel Stowarzyszenia Pacjent Europa.
Partnerem goszczącym delegację w Kijowie jest Centrum Pamięci Holokaustu „Babi Jar”, organizacja pozarządowa, która stworzyła pierwsze nowoczesne muzeum Holokaustu w Europie Wschodniej. Delegacja jest organizowana przez Stowarzyszenie Pacjent Europa, ogólnoeuropejską inicjatywę działającą na rzecz solidarnej odbudowy Europy; we współpracy z kilkoma organizacjami, w tym Sojourners, chrześcijańską organizacją pozarządową z siedzibą w Waszyngtonie oraz przedstawicielami Uniwersytetu Georgetown (USA).
Maksym Rabinowycz, dyrektor generalnym Centrum Pamięci Holokaust “Babi Jar”, organizacji goszczącej delegację w Kijowie, powiedział: „Od pięciu lat nasze Centrum Pamięci bada historię Holokaustu, aby zapobiegać ludobójstwom i promować godność ludzką. Jesteśmy zaangażowani w realizację tego celu szczególnie dziś, gdy spokojne ukraińskie miasta są ostrzeliwane, atakowane są cele cywilne, a tak wielu ludzi jest torturowanych i zabijanych w barbarzyński sposób. Wierzymy, że spotkanie liderów z różnych dziedzin – religii, polityki, nauki, kultury – może wskazać drogę, jak powstrzymać agresję Putina, ocalić życie i przywrócić pokój” – powiedział.
Przywódcy uczestniczący w wizycie składają ją w imieniu szerszej międzynarodowej wspólnoty przywódców religijnych. Planują również zaapelować do władz rosyjskich, by w Moskwie odbyło się modlitewne czuwanie w intencji sprawiedliwego pokoju.
Wśród członków delegacji są:
Siostra Sheila Kinsey, FCJM, współsekretarz wykonawczy Komisji Sprawiedliwości, Pokoju i Integralności Stworzenia Unii Przełożonych Generalnych (męskie zgromadzenia zakonne) i Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (żeńskie zgromadzenia zakonne), Kościół katolicki, Rzym,
Jo Bailey Wells, anglikańska biskup Dorking w Wielkiej Brytanii, przedstawicielka Kościoła Anglii, reprezentująca arcybiskupa Canterbury,
Imam Yahya Pallavicini, przewodniczący COREIS (Islamskiej Wspólnoty Religijnej – Włochy) i koordynator EULEMA, Europejskiego Majlisu Przywódców Muzułmańskich,
Lord Maurice Glasman, członek Izby Lordów i dyrektor Common Good Foundation,
Rev. Dr. Mae Elise Cannon, Dyrektor Wykonawcza Kościołów na rzecz Pokoju na Bliskim Wschodzie (USA),
Michele Dunne, OFS, dyrektor wykonawcza Franciscan Action Network (USA),
Imam Shaykh Ibrahim Mogra, Religie dla Pokoju (Wielka Brytania),
Rose Marie Berger, Sojourners (USA),
Prof. Jose Casanova, senior fellow, Berkley Center for Religion, Peace and World Affairs, Georgetown University (USA),
Sara Prandi, członkini organizacji Stopthewarnow (Włochy),
Maura Galati, członkini organizacji Stopthewarnow (Włochy),
Prof. Eli S. McCarthy, Uniwersytet Georgetown (USA),
Prof. Barbara Wien, Uniwersytet Amerykański (USA),
Alberto Capannini, członek Stowarzyszenia Papa Giovanni XXIII – Operazione Colomba (Włochy),
Rabin Dawid Szychowski (Łódź),
Dawid Gospodarek (Katolicka Agencja Informacyjna, Polska Rada Chrześcijan i Żydów),
Aleksander Temkin, współzałożyciel Stowarzyszenia Pacjent Europa,
Dr Mateusz Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Pacjent Europa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.