Mija 10 lat od ŚDM w Madrycie
22 sierpnia 2021 | 16:44 | Marek Raczkiewicz CSsR/vaticannews.va | Madryt Ⓒ Ⓟ
Dziesięć lat temu Madryt gościł XXV Światowe Dni Młodzieży. Do stolicy Hiszpanii przybyło wówczas blisko 2 mln młodych z pięciu kontynentów. Z okazji jubileuszu odbyło się szereg spotkań poświęconych temu historycznemu wydarzeniu. Uczestnicy szukali m.in. odpowiedzi na pytanie, jak ŚDM nas zmieniły. Zwrócono też uwagę na ekonomiczny wymiar tego religijnego wydarzenia. Przyniosło ono gospodarce hiszpańskiej 345 mln euro zysku.
„Cała diecezja aktywnie włączyła się w przygotowanie SDM w Madrycie”, wspomina kard. Antonio María Rouco Varela. Nie były to czasy łatwe. Podkreśla, że „młodzież była bardzo mocno dotknięta kryzysem ekonomicznym i bezrobociem, nie miała jasnej przyszłości, mało dyskutowała”. Do Madrytu przyjechało blisko 2 mln młodych ludzi z całego świata. „Od samego początku przygotowania miały charakter bardziej misyjny niż techniczny. Kluczem była siła Kościoła w Madrycie, jego młodzież parafialna, ruchy, stowarzyszenia i inne organizacje kościelne, które z entuzjazmem przyjęły zaproszenie Papieża” – podkreśla ks. Goyo Roldán, sekretarz generalny ŚDM w Madrycie.
W pamięci uczestników pozostało szczególnie sobotnie czuwanie (20.08.2011) na płycie lotniska na Cuatro Vientos. „Przez cały dzień było bardzo gorąco. Wszyscy byli jednak zadowoleni, pełni energii i radości. W trakcie czuwania nagle rozpętała się wielka burza, zaczął padać deszcz, a silny wiatr przewracał namioty i wyrywał nam flagi” – wspomina ks. Nubar Hamparzoumian (dzisiaj 34 lata). Po burzy miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Ciszę, która zapadła wówczas na Cuatro Vientos zapamiętali wszyscy uczestnicy. A także słowa papieża Benedykta XVI, który pozostał z młodzieżą: „Podobnie jak dzisiejszej nocy, z Chrystusem pokonacie wszelkie próby w waszym życiu”.
Światowe Dni Młodzieży w Madrycie odbyły się w dniach 16-21 sierpnia 2011.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.