Minister Zdrojewski: sandomierskie zabytki sakralne mogą liczyć na pomoc finansową
29 listopada 2012 | 13:56 | apis Ⓒ Ⓟ
O tym, że sandomierskie zabytki sakralne znajdujące się w bazylice katedralnej i w Domu Długosza – Muzeum Diecezjalnym Sztuki Kościelnej – mogą liczyć na wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mówił 28 listopada minister Bogdan Zdrojewski podczas spotkania z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem.
Podczas wizyty w Sandomierzu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski spotkał się z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i obejrzał odnowione freski bizantyjsko-ruskie w bazylice katedralnej oraz zbiory zgromadzone w Domu Długosza Muzeum Diecezjalnym Sztuki Kościelnej.
Minister odnosząc się do obejrzanych prac, wykonanych w katedrze oraz eksponatów znajdujących się w Muzeum Diecezjalnym podkreślił, że dotychczasowe działania konserwatorskie przeprowadzone w najważniejszej świątyni sandomierskiej, jak i również jej okolicy, sprawiły, że miejsce to stało się ważne na mapie nie tylko Polski, ale i europejskiego dziedzictwa kulturalnego.
Minister wyraził się z zachwytem o znajdujących się w Domu Długosza eksponatach, będących świadectwem historii nie tylko Sandomierza, ale i Polski. W ocenie ministra dotychczasowy czas, jeśli chodzi o wykonane prace w placówkach kultury i dziedzictwa narodowego, został dobrze wykorzystany i według jego oceny Sandomierz może liczyć na dalszą pomoc ministerstwa.
W ubiegłym roku uroczystego poświęcenia odnowionego prezbiterium, w którym znajdują się odnowione freski bizantyjsko-ruskie oraz kaplic – Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej Ostrobramskiej w katedrze sandomierskiej dokonał Nuncjusz Apostolski abp Celestino Migliore. Całkowita wartość konserwacji wnętrz wczesnogotyckiej katedry wyniosła ponad 3,5 mln euro.
Sfinansowanie ówczesnych prac konserwatorskich było możliwe dzięki środkom udzielonym w 85 procentach z Trzeciego Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sandomierza, Parafii Katedralnej i Diecezji Sandomierskiej. Prace konserwatorskie były przeprowadzone przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej w Sandomierzu – Dom Długosza z 1476 r. – jest jednym z najlepiej zachowanych budynków, którego mury mieszczą dziś bogate zbiory sakralne. Zobaczyć tu można cenne rzeźby sakralne, malarstwo, tkaniny jak równie zabytki sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli itp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.