Misje niosą nadzieję – wkrótce czuwanie modlitewne Papieskiej Unii Misyjnej
26 listopada 2024 | 17:19 | BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
„Misje niosą nadzieję” – to hasło sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego Papieskiej Unii Misyjnej, które odbędą się w sobotę 30 listopada na Jasnej Górze. Będzie to czas dziękczynienia za cały rok pracy Papieskich Dzieł Misyjnych i inicjatyw przy nich powstałych, a także prośbą o opiekę Matki Bożej i o umocnienie w ewangelizacyjnym zaangażowaniu.
Spotkanie rozpocznie Msza św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. O godz. 15.00 w Sali Papieskiej rozpocznie się sesja misjologiczna. Tegoroczny jej program nawiązuje do Roku Jubileuszowego 2025, którego tematem przewodnim jest „chrześcijańska nadzieja”.
– Poprzez tę sesję chcemy pokazać, że działalność ewangelizacyjna daje nadzieję Kościołowi, ale też niesie nadzieję tym, którzy ją głoszą. Tam, gdzie jest głoszona Ewangelia, tam też jest głoszony pokój. W dzisiejszym świecie wojen i prześladowań potrzeba takich znaków normalności – podkreślił ks. Maciej Będziński dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.
Na Jasnej Górze prelekcję wygłoszą m.in.: ks. dr hab. Dawid Stelmach z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, ks. dr Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz ks. dr Marcin Bodziak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ks. Będziński zapowiada, że podczas wykładów będzie mowa m.in. o Dziele Miłosierdzia w Rwandzie, czyli o „ranach” wywołanych trwającą tam Wojną Domową, ale też o wielkiej nadziei na przyszłość. Drugi wykład będzie o Kościele w Europie, który nie jest umierającym a przechodzi swoją odnowę. Natomiast trzeci ma być poświęcony duszpasterstwu powołań do misji i do służby w Kościele, jako nowej nadziei dla świata.
Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych zwrócił uwagę, że wielu misjonarzy pracuje w krajach, gdzie są wojny, prześladowania czy bieda i oni ze swoją posługą lekarską, edukacyjną, ale przede wszystkim posługą Słowa i sakramentów niosą tam nadzieję. Ks. Maciej Będziński zauważył, że Ziemia Święta, Syria, Liban, Irak to miejsca w których chrześcijan zostało niewielu, ale oni muszą tam być, aby być dla świata znakiem nadziei.
– W ubiegłym roku przed Bożym Narodzeniem jeden z kapłanów posługujących na Ukrainie poprosił mnie o szopkę bożonarodzeniową. Podkreślał, że choć w jego kraju trwa wojna to Jezus przecież i tak się narodzi i chciejmy dzisiaj o tym przypominać. To jest bardzo szczególne powołanie misjonarzy, idących w miejsca, które można nazwać miejscami beznadziei, by patrząc na szopkę przypominali sobie, że jest przy nich Jezus – zaapelował ks. Będziński.
Sesję misjologiczną zakończy Apel Jasnogórski, który zainauguruje nocne czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej w Kaplicy Matki Bożej. Głównym jego punktem będzie Eucharystia o północy pod przewodnictwem ks. Macieja Będzińskiego, dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych. Podczas Mszy św. homilię wygłosi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. W programie także m.in. adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec i akt zawierzenia Matce Bożej.
Do udziału w spotkaniu zaproszeni są misyjni animatorzy, przedstawiciele instytutów życia konsekrowanego, kapłani, referentki misyjne, wolontariusze oraz przedstawiciele róż Żywego Różańca, Misyjnego Apostolstwa Chorych i wszyscy, którym na sercu leży troska o misje.
Papieskie Dzieło Misyjne zostało założone, aby obudzić świadomość misyjną wśród wiernych Kościoła. Jednym z jego gałęzi jest Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW), którego zadaniem jest wspieranie działalności misyjnej na całym świecie. Działając na wszystkich kontynentach, w ponad 150 krajach świata, budzi świadomość misyjną i odpowiedzialność za misyjne dzieło Kościoła wśród wszystkich jego członków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.