Misjonarz-werbista związany z Polską nowym arcybiskupem Belgradu
05 listopada 2022 | 15:19 | kg (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Franciszek zatwierdził 5 listopada ustąpienie z urzędu metropolitę belgradzkiego abp. Stanislava Hočevara – salezjanina pochodzenia słoweńskiego i powołał na jego miejsce dotychczasowego biskupa diecezji Zrenjanin – Ladislava Nemeta, werbistę. Jest on z pochodzenia Węgrem, a swoją formację zakonną zdobył w seminarium werbistów w Pieniężnie.
Nowy arcybiskup stolicy Serbii urodził się 7 września 1956 w miejscowości Odžaci (diecezja Subotica w Wojwodinie na północy Serbii, gdzie ok. 20 proc. mieszkańców stanowią Węgrzy). W 1977 wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego (werbistów), kształcąc się w misyjnym seminarium duchownym w Pieniężnie. Tam też w 1982 złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1983. Uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
W 1987 wyjechał na misje na Filipiny, po czym wrócił do Europy i w Medlingu w Austrii wykładał dogmatykę oraz pomagał duszpastersko w miejscowej parafii. Od 2002 wykładał misjologię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Zagrzebiu.
W latach 2000-04 był radcą stałego przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej przy Biurze ONZ w Wiedniu. Następnie w latach 2004-07 był przełożonym węgierskiej prowincji werbistów z siedzibą w Budapeszcie. Był tam wówczas także duszpasterzem miejscowej wspólnoty chorwackiej, jak również sekretarzem generalnym Węgierskiej Konferencji Biskupiej.
23 kwietnia 2008 Benedykt XVI mianował go biskupem Zrenjaninu; sakrę nominat przyjął 5 czerwca tegoż roku z rąk arcybiskupa budapeszteńsko-ostrzyhomskiego i prymasa Węgier kard. Pétera Erdő, a jednym ze współkonsekratorów był ówczesny nuncjusz apostolski na Węgrzech abp Juliusz Janusz.
Od 2016 stoi na czele Międzynarodowej Konferencji Biskupiej św. Cyryla i Metodego, obejmującej hierarchów z Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii, a od 25 września 2021 jest jednym z dwóch wiceprzewodniczącyvch Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
Zna języki: węgierski, chorwacki, serbski, angielski, niemiecki, włoski i polski.
Obecna archidiecezja belgradzka istnieje od 29 października 1924, wcześniej – od 1429 była diecezją. 16 grudnia 1986 Jan Paweł II utworzył metropolię, czyli prowincję kościelną z siedzibą w Belgradzie, w której skład weszły diecezje Subotica i Zrenjanin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.