Misyjne Drogi: misyjna pomoc medyczna w czasie Covid-19 i szkoły rezydencjalne
01 września 2021 | 01:39 | MW OMI | Poznań Ⓒ Ⓟ
W najnowszym numerze pisma przeczytamy o pomocy medycznej na misjach w czasie pandemii Covid-19. Przedstawione zostały akcje wspierania misyjnych ośrodków medycznych organizowane przez Kościół w kraju. W piśmie opisano też wyjazdy personelu medycznego, także lekarzy, do tych placówek. Innym tematem podjętym w numerze są szkoły rezydencjalne w Kanadzie.
„Polscy misjonarze w czasach największego nasilenia pandemii nie wracali do kraju, nie chcieli opuszczać powierzonych im chrześcijan. Bardzo szybko w Polsce rozpoczęto zbiórki środków opatrunkowych i dezynfekcyjnych oraz leków, które były wysyłane transportami sanitarnymi do misjonarzy. Zbierano pomoc materialną na zakup specjalistycznej aparatury, a z czasem zaczął wyjeżdżać personel medyczny” – napisał w edytorialu do najnowszego numeru redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI. „Zapraszamy Was na poruszające, misyjne drogi personelu medycznego na różnych kontynentach. Wyjechali z kraju, aby być dla innych, aby czynić na misjach Ewangelię. Wspierają i pomagają chorym na miejscu, ale i dają poczucie, że misjonarze nie zostali sami, że o nich myślimy i wspieramy. To Kościół dziejący się na misjach: niewykluczający, otwarty, czuły, służący, radosny, bardzo ewangeliczny, który przyciąga nowych ludzi do wspólnoty. Papież Franciszek pisze o takim Kościele w orędziu na nadchodzącą Niedzielę Misyjną, które publikujemy” – kontynuował.
Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Jacek Jarosz, Maria Warchoł, Bartosz Mroczyk, Monika Nowicka, Izabela Rybakowska, Dominik Chmiel, Patrycja Chowańska) opowiadają o pomocy polskich medyków w czasach pandemii w ośrodkach misyjnych. Ekspertami wydania są: Justyna Janiec-Palczewska, prof. Jerzy Stefaniak, s. lek. Mira Góra SNMP, ks. dr. Maciej Będziński. W dwumiesięczniku można przeczytać papieskie Orędzie na Niedziele Misyjną, a także artykuł o szkołach rezydencjalnych w Kanadzie (dr hab. Marcin Wrzos OMI).
W 209. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z siostrami dyrektorkami misyjnych ośrodków medycznych w Kamerunie (Paschalis Brzezinka SNMP) i na Madagaskarze (Małgorzata Langner FMM).
W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Doktor Anne Merriman spotkałem w maju w Kampali, stolicy Ugandy. Od dwudziestu dziewięciu lat prowadzi założoną przez siebie organizację Hospice Africa. Ci, którzy ją znają, mówią o niej »afrykańska Matka Teresa«. Pochodzi z Irlandii. W latach 60. przebywała na misji w Nigerii, później w Singapurze i Kenii. – Pracowałam z siostrami Maryi. Widziałam wiele cierpienia spowodowanego rakiem, cierpienia, któremu nie dało się zapobiec – wspomina. Obecnie na stałe mieszka w Ugandzie” – to fragment zapisków Krzysztofa Błażycy pt. „Poza wami nie mam nikogo” z Ugandy. Natomiast reportaż Wojciecha Ganczarka dotyczy Ameryki Południowej.
W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Korei Południowej. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne jest także w wolnej sprzedaży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.