Młyny: abp Szewczuk na 200. rocznicy urodzin ks. Werbyckiego – kompozytora hymnu Ukrainy
01 marca 2015 | 15:55 | pab Ⓒ Ⓟ
Patriarcha Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej weźmie udział w obchodach 200. rocznicy urodzin ks. Michała Werbyckiego – kompozytora hymnu Ukrainy. Uroczystości odbędą się w środę, 4 marca, w Młynach na Podkarpaciu, gdzie znajduje się grób ks. Werbyckiego.
Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 Panachydą, czyli nabożeństwem pokutnym za zmarłych. Oprócz abp. Szewczuka wezmą w nim udział: abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce, bp Władysław Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej, przedstawiciele episkopatów obydwu obrządków z Polski, Ukrainy oraz Europy Zachodniej oraz przedstawiciele władz państwowych Polski i Ukrainy.
O godz. 17.00 w archikatedrze greckokatolickiej w Przemyślu odbędzie się koncert poświęcony ks. Werbyckiemu.
Pierwsza część obchodów rocznicowych odbyła się w sobotę, 28 lutego, w Jaworniku Ruskim w pow. przemyskim, gdzie urodził się ks. Michał Werbycki. Liturgii przewodniczył greckokatolicki biskup pomocniczy archidiecezji przemysko-warszawskiej Eugeniusz Popowicz. W uroczystości uczestniczyło ok. 300 osób, m.in. wierni z Ukrainy i przedstawiciel administracji obwodu lwowskiego oraz księża greckokatoliccy i miejscowy dziekan obrządku rzymskokatolickiego.
– W sam dzień urodzin organizujemy obchody w Młynach, ponieważ tam ks. Werbycki jest pochowany – mówi ks. Bogdan Stepan, kanclerz kurii greckokatolickiej i proboszcz parafii w Chotyńcu, która obejmuje wieś Młyny. – Co roku wraz z księdzem rzymskokatolickim odprawiamy Panachydę nad grobem ks. Werbyckiego dwa razy: 4 marca – w rocznicę urodzin i 7 grudnia – w rocznicę śmierci. Uczestniczą w tym nasi wierni, a także władze wojewódzkie z Polski i Ukrainy. Zawsze na koniec śpiewane są hymny Polski i Ukrainy – opowiada ks. Stepan.
Ks. Werbycki urodził się 4 marca 1815 r. w Jaworniku Ruskim w rodzinie księdza greckokatolickiego. Po śmierci ojca, we wczesnym dzieciństwie, Michała wziął pod opiekę jego wujek biskup Jan Śnigurski. Święcenia kapłańskie przyjął w 1850 r. Po kilku latach został proboszczem w Młynach w pow. jarosławskim. Tam spędził resztę swojego życia. Oddawał się nie tylko pracy duszpasterskiej, ale także kompozytorskiej. Tworzył przede wszystkim muzykę liturgiczną. Wiele jego kompozycji jest wykonywanych do dziś. Należał do chórów w Przemyślu i Lwowie.
Najbardziej jednak zasłynął jako twórca melodii do wiersza Pawła Czubyńskiego „Szcze ne wmerła Ukraina”, którą napisał w 1863 r. Utwór po raz pierwszy został wykonany w katedrze greckokatolickiej w Przemyślu 10 marca 1865 r. W 1992 r. został oficjalnie uznany za hymn Ukrainy.
Ks. Werbycki zmarł w 1870 r. Został pochowany w Młynach. W 2005 r. poświęcono kaplicę nad jego grobem. W uroczystościach wziął udział ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.