Modlitwa na „cmentarzu kamizelek ratunkowych” na Lesbos
20 sierpnia 2020 | 12:12 | santegidio.org, maj / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W miejscu symbolizującym zamknięcie Europy – na „cmentarzu kamizelek ratunkowych” na Lesbos – modlili się razem z uchodźcami przedstawiciele Wspólnoty Sant’Egidio. Wolontariusze przybyli na grecką wyspę, by pokazać migrantom inną, gościnną twarz Europy. Krzyż, przy którym modlono się na Lesbos, będzie towarzyszył nabożeństwu „Umrzeć z Nadziei”, które odbędzie się we wtorek 29 września w Warszawie.
Krzyż wykonany z drewna łodzi rozbitych na wybrzeżu Lesbos towarzyszył cichej pielgrzymce przedstawicieli Wspólnoty Sant’Egidio do miejsca, gdzie wyrzucane są skromne przedmioty osobiste towarzyszące podróży migrantów do Europy – kamizelki ratunkowe, pontony, kurtki, butelki dla niemowląt czy radia. Miejsce to nazywane jest „cmentarzem kamizelek ratunkowych”.
Razem z 30 wolontariuszami z Włoch, Polski, Hiszpanii i Węgier, którzy w tych dniach pomagają na greckiej wyspie, obecni byli także niektórzy uchodźcy z Afganistanu, Syrii i różnych krajów afrykańskich, którzy dobrze znają ten krótki i bardzo niebezpieczny odcinek morza oddzielający Turcję od Grecji – zginęli w nim ich siostry, bracia i przyjaciele.
Po Modlitwie Krzyża Świętego i wezwaniu opieki Maryi nad życiem wszystkich migrantów, ku pamięci ofiar złożono bukiet kwiatów.
Przez cały sierpień ponad 150 wolontariuszy Wspólnoty Sant’Egidio, pochodzących z różnych europejskich krajów, spędza „alternatywne wakacje” razem z uchodźcami przebywającymi na Lesbos. W projekcie wzięło udział również 18 osób z Polski. Obecność członków Wspólnoty Sant’Egidio na Lesbos ma na celu podtrzymanie nadziei ludzi, którzy uciekli przed wojnami lub trudnymi do zniesienia warunkami życia w swoich krajach pochodzenia. Na greckiej wyspie przebywa obecnie około 16 tys. migrantów, w tym wiele osób niepełnoletnich pozbawionych opieki. Wolontariusze otworzyli dla nich „restaurację przyjaźni”, prowadzą również kursy języka angielskiego oraz Szkołę Pokoju dla dzieci i młodzieży.
Krzyż, przy którym modlono się na Lesbos, będzie towarzyszył nabożeństwu „Umrzeć z Nadziei”, które odbędzie się we wtorek 29 września o godz. 19. w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie. Modlitwie za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy, przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
27 września z woli papieża Franciszka będzie w tym roku obchodzony Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W Polsce rozpocznie on Tydzień Modlitw za Uchodźców pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Materiały potrzebne do zorganizowania takiego nabożeństwa w swojej parafii można otrzymać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.
Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 roku w Rzymie z inicjatywy Andrei Riccardiego i małej grupki licealistów. Dziś obecna jest w 73 krajach na wszystkich kontynentach. Należy do niej ponad 60 tysięcy osób. Wspólnota – gdziekolwiek jest – żyje tym samym duchem, opartym na modlitwie i czytaniu Słowa Bożego, przyjaźni z ubogimi i pracy na rzecz pokoju. Na całym świecie zaangażowana jest na rzecz osób w różny sposób ubogich: bezdomnych, samotnych osób starszych, dzieci ulicy w Afryce i Ameryce Łacińskiej, młodych wzrastających w Szkołach Pokoju, więźniów, migrantów i uchodźców. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i sprawną integrację uchodźców. Wspólnota w Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.