Modlitwa w rocznicę śmierci bp. Czesława Domina
16 marca 2023 | 10:12 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Opinię, że drugi biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej był symbolem praktycznej miłości miłosiernej Kościoła wyraził bp Zbigniew Zieliński podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze w 27. rocznicę śmierci śp. bp. Domina.
Składając cześć bp. Czesławowi Dominowi, pasterzowi, który zainicjował wiele dzieł miłosierdzia funkcjonujących do dzisiaj, 15 marca wokół katedralnego ołtarza stanęli m.in. kapłani związani z Caritas diecezjalną – jej obecny dyrektor ks. Łukasz Bikun, dyrektor hospicjum w Darłowie – ks. Krzysztof Sendecki, a także ks. Wacław Grądalski, prezes Fundacji Charytatywnej im. bp. Czesława Domina.
Na wstępie homilii bp Zieliński wspomniał na słowa kard. nom. Ignacego Jeża o biskupie Dominie – że „potrafił Panu Bogu bardzo dużo dać. Dał Mu przede wszystkim samego siebie”. – W tym upatrujemy nie tylko, w jaki sposób żył, ale też, że jego niedługie życie zostało wypełnione tak niezwykłą aktywnością, w której przeplatała się pomoc potrzebującym z rozmodleniem do granic – mówił kaznodzieja, wymieniając dzieła podjęte w Kościele, przede wszystkim reaktywację Caritas Polska i zainicjowanie wielu dzieł charytatywnych. – On ze swoją troską o ludzi, do których został posłany, stał się symbolem praktycznej miłości miłosiernej Kościoła wobec wiernych – powiedział.
Bp Zieliński wskazał na wartość szacunku dla autorytetów. – Bogactwo dzisiejszej liturgii słowa zobowiązuje nas nie tylko do przywołania pamięci naszych przodków, poprzedników, ale też do uzmysłowienia sobie tego, co nam pozostawili i tego, na ile z tego dziedzictwa wyniesionego z naszych domów, wspólnot kościelnych, czerpiemy. Mało tego: na ile tym dziedzictwem dzielimy się z tymi, którzy idą po nas – mówił hierarcha przestrzegając przed uleganiem próbom niszczenia autorytetów przez niektóre środowiska wrogie Kościołowi, co obecnie jest widoczne w zarzutach stawianych św. Janowi Pawłowi II.
Bp Zieliński przyznał, że i my, ludzie Kościoła, nie jesteśmy bez winy wobec papieża Polaka jako ci, którzy „zawładnęli go dla siebie”, ci, którzy „nie odrobili lekcji przekazu międzypokoleniowego i nie przekazali w pełni dziedzictwa największego z rodu Polaków”, którą to pustkę następne pokolenie wypełniło brutalnie oszczerstwem i ośmieszaniem.
– Ci, którzy są znakiem chichotu historii, którzy byli zaangażowani w aparat ucisku, dzisiaj z nieskrępowaną wolnością dalej, a może jeszcze skuteczniej, realizują swoją misję – wskazał hierarcha odwołując się do aktualnych doniesień medialnych dotyczących zarówno papieża, jak i ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie.
Ostatnią część homilii bp Zieliński poświęcił na przywołanie swojego osobistego spotkania z bp. Dominem podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, a konkretnie jego wizyty w Gdańsku w 1987 r.
Na zakończenie liturgii jej uczestnicy przeszli do katedralnej kruchty, by przy grobowcu bp. Domina modlić się za zmarłych i odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wcześniej bp Zieliński zachęcał do podtrzymywania – poprzez modlitwę – wyrażanego przez niektórych diecezjan pragnienia rozpoczęcia procesu beatyfikacji bp. Domina.
Bp Czesław Domin (1929–1996) – w latach 80-tych przewodniczył Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski, był członkiem Komisji Stałej Caritas Europy oraz członkiem Rady Wykonawczej Caritas Internationalis. W roku 1990 został pierwszym przewodniczącym reaktywowanej po 40-tu latach Caritas Polska. Jako biskup koszalińsko-kołobrzeski (1992–96) rozwinął i umocnił Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.