Modlitwa z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa
22 marca 2024 | 17:33 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Jestem tutaj, by przede wszystkim służyć Bogu” – mówił Mateusz z Zespołem Downa, który modlił się podczas Mszy św. w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja z okazji przypadającego 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa.
Od wielu lat pomysłodawcą spotkań jest Piotr Częstochowski, twórca „Dziecięcego Graffiti”, inicjator działań na rzecz niepełnosprawnych, ich rodzin, na co dzień tata Małgosi z Zespołem Downa. – Przez ostatnich dwadzieścia lat udało nam się „wypromować” osoby z niepełnosprawnością, pokazać ich zalety, wartość życia. To, ile możemy od nich się nauczyć. Z pokorą próbowaliśmy przetrzeć szlaki, by pokazać z miłością to, co dla nas jest najważniejsze – powiedział.
Biskup Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św., skupił się na przesłaniu, jakie wypływa z ustanowionego przez Ojca Świętego Franciszka Roku Modlitwy i modlitwie „Ojcze nasz”. – Warto, by była ona na naszych ustach, stała się programem życia, pomagającym iść właściwą drogą – mówił w homilii.
Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 r. – Za nami także konferencja „Wartość życia osoby z Zespołem Downa”, kiedy za chwilę mają się odbyć w naszym kraju głosowania – mówił Piotr Częstochowski, wyrażając wdzięczność biskupowi za błogosławieństwo i patronat. – Dziękuję, że wykazujecie wielką troskę o życie – od poczęcia to naturalnej śmierci – powiedział bp Włodarczyk.
W katedrze bydgoskiej modlili się m.in. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 30 w Bydgoszczy i liceum mundurowego, członkowie Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, którzy w grodzie nad Brdą prowadzą Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza. Przy ołtarzu stanął również duszpasterz niepełnosprawnych, ks. dr Janusz Tomczak.
Spotkanie nawiązywało jednocześnie do Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.