Modlitwa za lotników morskich w PKW IRINI
18 marca 2025 | 13:28 | kos | Sycylia Ⓒ Ⓟ

W Polskim Kontyngencie Wojskowym IRINI na Sycylii żołnierze uczestniczyli we Mszy św., którą odprawiono w intencji lotników morskich. W modlitwie wspominano tych, którzy przez 100 lat służby strzegli podniebnych granic Rzeczypospolitej nad Bałtykiem, walczyli o jej wolność i nieśli pomoc potrzebującym na morzu.
Uroczystość rozpoczęła się od minuty ciszy, która była wyrazem pamięci o poległych lotnikach. Następnie kapelan kontyngentu, ks. ppłk Maksymilian Jezierski, przybliżył zebranym tragiczne wydarzenia, które na trwałe zapisały się w historii polskiego lotnictwa morskiego.
Kapelan wspomniał m.in. katastrofę śmigłowca ratownictwa morskiego W-3RM Anakonda nr 0512, która miała miejsce 12 marca 1997 r. Maszyna, lecąc w trudnych warunkach atmosferycznych, rozbiła się w Zatoce Puckiej, a w katastrofie zginęli: dowódca załogi – starszy chorąży mar. pilot Zbigniew Palczyński, drugi pilot – porucznik mar. pilot Arkadiusz Majer, technik pokładowy – chorąży sztabowy mar. Stanisław Czaja, ratownik pokładowy – chorąży mar. Wojciech Kulesza.
Kolejnym bolesnym wydarzeniem, o którym przypomniał ks. Jezierski, była katastrofa samolotu An-28 Bryza-2RF nr 1007 z 28. eskadry lotniczej MW, do której doszło 31 marca 2009 r. W wyniku rozbicia się samolotu podczas lotu szkoleniowego, życie stracili: dowódca załogi, pilot szkolący-instruktor – kapitan mar. pilot Marek Sztabiński, pilot szkolony – porucznik mar. pilot Przemysław Dudzik, pilot kontrolujący – komandor podporucznik. pilot Roman Berski, technik pokładowy – chorąży sztabowy mar. Ireneusz Rajewski.
Ks. Jezierski podkreślił, że tożsamość żołnierza, wynikająca z przysięgi wojskowej, jest nierozerwalnie związana z gotowością służby w każdych warunkach, nawet w sytuacji zagrożenia życia. Zwrócił również uwagę na duchowy wymiar służby, przypominając, że każdy człowiek jest dzieckiem Bożym. Zachęcił żołnierzy do wspólnej modlitwy w intencji wszystkich, którzy pełnią służbę w Lotnictwie Marynarki Wojennej, i zawierzył ich opiece Matki Bożej Loretańskiej, patronce lotników.
***
Głównym zadaniem operacji IRINI (grec. – „pokój”) jest egzekwowanie embarga na broń nałożonego przez ONZ. Żołnierze zadanie realizują z wykorzystaniem zasobów powietrznych (m.in. samolotu patrolowego M-28B 1R BRYZA), satelitarnych i morskich. W szczególności, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, w ramach operacji możliwe jest prowadzenie na pełnym morzu u wybrzeży Libii inspekcji statków, w przypadku gdy zaistnieją uzasadnione powody, aby podejrzewać, że przewożą one broń lub materiały powiązane do Libii lub z Libii.
Inne zadania operacji EUNAVFOR MED IRINI to monitorowanie i gromadzenie informacji na temat nielegalnego wywozu z Libii ropy naftowej, ropy surowej i rafinowanych produktów naftowych, przyczynianie się do tworzenia zdolności i szkolenia libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu oraz walka z działalnością sieci przemytników ludzi i handlu ludźmi poprzez gromadzenie informacji i patrolowanie z powietrza.
PKW IRINI liczy ok. 80 żołnierzy i pracowników wojska. Obecną, XI zmianą PKW IRINI dowodzi kmdr. por. Maciej Grabowski. W misji bierze udział kapelan ks. ppłk Maksymilian Jezierski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.