Msza „Barbórkowa” z okazji 120-lecia kopalni Brzeszcze
01 grudnia 2023 | 15:19 | rk | Brzeszcze Ⓒ Ⓟ
Do życia wartościami, które pomogą uchronić się od religijnego ateizmu, wezwał bp Piotr Greger, który 1 grudnia w kościele św. Urbana w Brzeszczach koło Oświęcimia przewodniczył Mszy św. „Barbórkowej” z okazji 120-lecia działającej tu kopalni. Modlono się m.in. za tragicznie zmarłych górników, szczególnie tych, którzy stracili życie w ostatnich tragicznych wypadkach w Zakładach Górniczych „Sobieski” w Jaworznie oraz „Janina” w Libiążu.
Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej powołał się na obserwacje dominikanina o. profesora Jacka Salija. Ten nestor polskiej teologii zwrócił uwagę na zjawisko, które nazwał zmierzaniem do ateizmu religijnego.
Bp Greger za dominikaninem powtórzył, że jego symptomami są osłabienie ducha modlitwy oraz utrata perspektywy wieczności jako ostatecznego dopełnienia ludzkiego życia.
„Redukcja ludzkiego życia wyłącznie do doczesności ma swoje dalsze konsekwencje w utopijnych koncepcjach życia społecznego obiecujących raj na ziemi, jak zakładał marksizm, oraz leży u podstaw wielkiego problemu naszych czasów, jakim jest zjawisko terroryzmu. Zwracał na to uwagę papież Benedykt XVI” – zauważył kaznodzieja.
„Należy więc modlić się o mądre i roztropne podejście do życia, trzeba również nauczyć się właściwego korzystania z bogactwa doświadczenia. To są wartości, które potrzebuje człowiek odpowiedzialnie myślący o przyszłości naszych rodzin, o losach i owocach pracy, nie wyłączając sektorów życia społecznego związanych z górnictwem, o pomyślnej przyszłości naszej Ojczyzny. Życie tymi wartościami z pewnością pomoże nam uchronić się od wszystkiego, co prowadzi do religijnego ateizmu” – zapewnił biskup Greger.
Przy ołtarzu modlili się proboszcz brzeszczańskiej parafii ks. prałat Kazimierz Kulpa, który przypomniał, że ta wspólnota parafialna jest tylko o kilka miesięcy młodsza od tutejszej kopalni, a także proboszcz parafii św. Marcina w Jawiszowicach ks. Szymon Czauderna.
W modlitwie udział wzięli przedstawiciele rządu, Kancelarii Prezydenta RP, parlamentu, samorządu, organów nadzoru górniczego, służb mundurowych. Nie zabrakło dyrekcji zakładów należących do Tauron Wydobycie wraz reprezentantami zarządu samej spółki. Obecne były poczty sztandarowe górników i organizacji społecznych wraz ze szkołą górniczą związaną z kopalnią „Brzeszcze”.
Historia kopalni w Brzeszczach sięga początków XX wieku. Węgiel w Brzeszczach zaczęto wydobywać w 1903 roku, a pierwszym właścicielem kopalni był Arnold Chaim de Porada Rappaport, finansista z Wiednia. On zainicjował tutaj poszukiwania złóż węgla.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powstała Państwowa Kopalnia Węgla Brzeszcze jako jedyna państwowa kopalnia w odrodzonej Polsce. Podczas niemieckiej okupacji weszła ona w skład koncernu Hermann Göring. Do pracy pod ziemią Niemcy wykorzystywali również więźniów KL Auschwitz.
W 1993 roku kopalnia weszła w skład Nadwiślańskiej Spółki Węglowej, a w 2003 roku znalazła się w Kompanii Węglowej. W 2015 roku w obronie przeznaczonej do likwidacji kopalni stanęli skutecznie górnicy, ich rodziny i niezwiązani z nią mieszkańcy. Obecnie kopalnia, jako Zakład Górniczy w Brzeszczach, funkcjonuje w strukturach spółki Tauron Wydobycie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.