Msza św. na inaugurację nowego roku akademickiego na KUL
15 października 2023 | 14:13 | ło, mch | Lublin Ⓒ Ⓟ
Mszą św. pod przewodnictwem w kościele uniwersyteckim zainaugurowano nowy rok akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski powiedział na początku liturgii, że uczenia ta ma już już 105 lat, zaś jej powstanie zbiegło się z odzyskaniem niepodległości przez naszą ojczyznę w roku 1918. Podkreślił, że założyciel i pierwszy rektor uniwersytetu ks. Idzi Radziszewski był przekonany, że dla odradzającej się ojczyzny nie wystarczy przygotować dobrych fachowców od spraw społecznych, ekonomii czy polityki. lecz trzeba też uwzględnić wymiary kultury i ducha.
Inauguracyjnej Mszy świętej przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, absolwent lubelskiej uczelni. W homilii, nawiązując do przypowieści o zaproszonych na ucztę, podkreślał obowiązki katolickiego uniwersytetu wobec współczesnego świata.
Hierarcha wskazał, że trudno nie odczytać tej ewangelii jako pewnego wyzwania do wrażliwości na głos Boga, na głos tych, których Bóg dziś wysyła do świata. „Nie zawsze przyjdą oni do nas w odświętnych szatach, czy profesorskich togach. Nie zawsze wykażą się tytułami, stopniami naukowymi. Być może na pierwszy rzut oka trudno nam będzie ich rozpoznać, ale właśnie w tym trzeba widzieć misję Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który zawsze był uczelnią potrafiącą doskonale czytać znaki czasu” – wskazał abp Kupny.
W roku akademickim 2023/2024 studia na KUL-u podjęło blisko 3 tys. nowych studentów, a na całym uniwersytecie jest ich około 9 tys. Ważnym osiągnięciem uczelni jest uruchomienie kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. Uniwersytet kontynuuje także kształcenie w Centrum Studiów KUL dla Osadzonych. W listopadzie rozpocznie się też trzecia edycja Studium dla Polonii i Polaków za granicą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.