Muzeum represji komunistycznych zamiast Mauzoleum Lenina?
07 października 2020 | 10:35 | kg (KAI/Interfax) | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Ciało Włodzimierza Lenina wcześniej czy później zostanie usunięte z mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie i złożone w ziemi, otwarte natomiast pozostaje pytanie, co będzie z samym tym miejscem. Byłoby logiczne, gdyby urządzono tam muzeum ofiar masowych represji. Taki pogląd wyraził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) metropolita Hilarion w programie „Kościół i świat” stacji telewizyjnej „Rossija-24”.
„Nie mam wątpliwości, że wcześniej czy później ciało tego człowieka zostanie pochowane. Nie wiadomo tylko, kiedy i w jakich okolicznościach do tego dojdzie” – oświadczył rozmówca programu. Jego zdaniem Lenin był „zdrajcą ojczyzny”, który przyjechał do Rosji za pieniądze niemieckie i – zgodnie z ogólnie przyjętymi normami – powinien stanąć przed sądem. „Tymczasem stało się tak, że to właśnie z tym człowiekiem wiąże się początek «czerwonego terroru», rozpoczęcie masowych represji wobec ludności rosyjskiej, toteż uważam za oczywiste, że nie ma dla niego miejsca na Placu Czerwonym” – stwierdził metropolita.
Jednocześnie przyznał, że trzeba zrozumieć, iż „Lenin pozostaje świętością dla jego zwolenników”. Wyjaśnił jednak, że gdy mowa jest o wysadzaniu przez bolszewików cerkwi czy mordowaniu duchowieństwa, to „był to zamach na naszą wiarę i jeśli obecnie ciało Lenina zostanie usunięte z Mauzoleum, to będzie to zamach na wiarę tych, dla których pozostaje ono świętością”.
Dlatego należy tu działać ostrożnie, aby nie sprowokować jakiejś konfrontacji społecznej i najpewniej trzeba będzie poczekać jakiś czas, zanim przywódca bolszewicki zostanie pochowany – tłumaczył przewodniczący OWCS. Według niego nastąpi to wtedy, gdy ideologia komunistyczna ostatecznie odejdzie w przeszłość.
Na pytanie, co zrobić z samym budynkiem mauzoleum, jeśli będzie już pusty, Hilarion stwierdził, że powinien on pozostać, gdyż jest to dzieło wybitnego architekta Aleksieja Szczusiewa (1873-1949), który zaprojektował kilka cerkwi i wiele innych bydynków. Zdaniem rosyjskiego hierarchy prawosławnego, „byłoby logiczne urządzenie we wnętrzu muzeum masowych represji”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.