Kluczowy jest wymiar międzynarodowy ustawy o IPN
28 czerwca 2018 | 11:11 | Dr Marcin Kędzierski | Kraków Ⓒ Ⓟ
Rozpatrywanie nowelizacji o IPN z perspektywy wewnętrznej nie ma większego sensu. Kluczowy jest wymiar międzynarodowy – mówi dla KAI dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dyrektor programowy Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Bezpieczeństwo Polski zależy od relacji z USA. Nasz rozwój gospodarczy zależy od relacji z Unią Europejską. Tymczasem dzisiaj są dostrzegalne wyraźne rysy na relacjach zarówno polsko-amerykańskich, jak między Polską i Unią Europejską. Jedyną kartą przetargową, którą może posługiwać się Polska, są bliskie relacje z Amerykanami i próba poprawy relacji niemiecko-amerykańskich w momencie, w którym Niemcy zadecydują, że jednak takie relacje są im potrzebne.
Zważywszy, że nie tylko w Niemczech są nastroje antyamerykańskie, ale także w USA są nastroje antyniemieckie, Polska może być katalizatorem porozumienia niemiecko-amerykańskiego. Jednak, żeby takim katalizatorem być, musi mieć poprawne relacje z Amerykanami, a tego nie da się zrobić bez zmiany ustawy o IPN. Istotny jest tu tylko wymiar międzynarodowy i nie dziwi pośpiech – jutro jest szczyt Rady Europejskiej, niedługo szczyt NATO i konieczne było zakończenie tej sprawy przed tymi wydarzeniami. Sytuacja międzynarodowa jest bardzo dynamiczna, a wspomniane szczyty mogą przynieść duże zmiany dla Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dyrektor programowy Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, ekonomista, absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studiów doktoranckich w Katedrze Gospodarki i Administracji Publicznej UEK, adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich UEK.