Naczelny „Gościa Niedzielnego”: jeśli chcesz naprawdę przemienić swoje życie, wejdź w Słowo
17 sierpnia 2021 | 18:24 | asp/Radio eM | Katowice Ⓒ Ⓟ
Jeśli chcesz naprawdę przemienić swoje życie, wejdź w Słowo – mówił w katowickiej katedrze ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”. Dziś przypada uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji katowickiej. Z tej okazji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
– Tak, jak zagłębiasz się w Eucharystyczny Cud zjednoczenia Twojej duszy z Bogiem, tak zanurz się w cud Słowa, wejdź w to Słowo, by mogło w Tobie działać – zachęcał ks. Adam Pawlaszczyk.
Za Oscarem Cullmannem, teologiem luterańskim, porównał świat oczekujący na zbawienie do wojny: „Może być tak, że wojna już będzie właściwie wygrana, zanim nastąpi definitywne zwycięstwo. Można w określonej batalii osłabić wroga na tyle, że wszyscy zrozumieją, iż w zasadzie wojna jest już wygrana, choć trzeba kontynuować walkę, dopóki wróg otwarcie nie skapituluje. Tak wygląda sytuacja w czasach Kościoła. Kościół ogłasza, że wojna jest już wygrana dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa”.
Wyjaśniał, że to są słowa odnoszące się do walki dobra ze złem, życia ze śmiercią, grzechu ze świętością. – Kościół ogłasza, że wojna jest już wygrana dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. (…) Trzeba tylko trochę poczekać na jego Królestwo. Nawrócić się. Uwierzyć w Ewangelię – wzywał.
Mówił też o powołaniu przez Jezusa Szymona, Andrzeja, Jakuba i Jana. Jezus zaplanował modyfikację ich życiowego planu, zamiast ryb mieli łowić ludzi dla Królestwa Bożego. – Od dwóch tysięcy lat nic się nie zmieniło, poza tym, że liczba powołanych poszła w miliony, liczba złowionych w miliardy – zauważał redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”.
Zadawał też pytanie dotyczące powołanych i ich relacji ze Słowem, które głoszą. – Czy mam świadomość, że jest to Słowo działające, przenikające, takie, które potrafi wszystko? Czy wypowiadając każdą sylabę tego Słowa pamiętam, że wypowiada ją Bóg? – pytał.
Odniósł się także do postaci dzisiejszego patrona, św. Jacka. – Niezmordowany misjonarz, który parę dziesiątków lat spędził na nieustannych wędrówkach apostolskich, przemierzając Polskę, zapuszczając się na Ruś i do pogańskich Prusów. Znamy go z legend, cudów i bardzo pobożnych historii. Niektórzy mówią o nim wręcz, że przeprowadził drugą chrystianizację Polski.
Że swoją działalnością przyczynił się do tego, iż Ewangelia głębiej przeniknęła w świadomość społeczną. Że się stała faktycznie ważna i bliska – podawał go jako przykład do naśladowania.
Jacek Odrowąż to polski duchowny katolicki, dominikanin, misjonarz, kaznodzieja, święty Kościoła katolickiego oraz historyczny patron Polski. Był pierwszym Polakiem, który wstąpił do nowo utworzonego Zakonu Kaznodziejskiego. Święty Jacek Odrowąż i jego towarzysze byli pierwszymi dominikanami w Polsce. Św. Jacek jest głównym patronem archidiecezji katowickiej, opolskiej, Śląska, polskiej prowincji Zakonu Kaznodziejskiego oraz Wołynia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.