Nagroda Ruchu Focolari dla byłej premier RP
13 czerwca 2022 | 16:24 | ts (KAI) | Akwizgran Ⓒ Ⓟ
Była premier RP prof. Hanna Suchocka otrzymała Nagrodę Klausa Hemmerlego 2022 za dialog między religiami. Pierwsza w Polsce kobieta premier została uhonorowana przez Ruch Focolari za jej „zaangażowanie na rzecz prawa, sprawiedliwości i integracji” oraz za jej „rolę budowniczej mostów pojednania niemiecko-polskiego”, podkreśliło jury nagrody. Uroczystość odbyła się 11 czerwca w akademii Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie.
Prof. Suchocka jest „przekonaną i przekonywującą Europejką”, podkreślił w laudacji były przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Thomas Sternberg. Podkreślił, że nawet ryzykując zakończenie swojej kariery politycznej, zawsze podnosiła głos, by stać na straży tego, co było dla niej ważne: „wartości chrześcijańskich – bez żadnej politycznej ingerencji”.
Hanna Suchocka była premierem Rzeczypospolitej Polski w latach 1992-93, a następnie, w latach 1997-2000, ministrem sprawiedliwości. W kolejnych latach, do 2013, była ambasadorem Polski przy Stolicy Apostolskiej, a w 2014 roku papież Franciszek powołał ją w skład nowo utworzonej Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
Prof. Suchocka jest wykładowcą uniwersyteckim prawa konstytucyjnego, działa w różnych gremiach na rzecz praw człowieka oraz angażuje się w walkę z pedofilią w Kościele. Nagroda Klausa Hemmerlego jest również wyrazem uznania dla jej działań poza granicami Polski.
W swoim wystąpieniu laureatka powiedziała, że w ostatnim czasie obserwuje niebezpieczne oznaki nowych konfliktów i nieporozumień prowadzących do rozłamów. Można by zapytać, czy Europa jest jeszcze miejscem dialogu, zastanawiała się prof. Suchocka i dodała, że „jeśli Europa przestanie być takim miejscem, utraci coś, co przyciąga innych”. Kamieniami węgielnymi wspólnoty wartości na kontynencie są rządy prawa i zasada solidarności. „Brak solidarności, zwłaszcza w czasach poważnych kryzysów migracyjnych, prowadzi do wzrostu egoizmu narodowego”, ostrzegła była szefowa polskiego rządu.
Biskup Akwizgranu, Helmut Dieser powiedział, że szczególnie w obecnych burzliwych czasach ważne jest budowanie mostów dialogu między Kościołami, religiami i światopoglądami. „Swoim świadectwem zachęca Pani nas, abyśmy nie tracili nadziei na osiągnięcie szczęśliwego celu i że możemy wspólnie przyczynić się do budowania świata, w którym panuje wolność i pokój, w którym ludzie są solidarni, życie jest szanowane, a ci, którzy żyją dzisiaj, okazują troskę o przyszłe pokolenia”, wskazał niemiecki hierarcha.
Przyznana już po raz 10 przez Ruch Focolari nagroda upamiętnia duchowe dziedzictwo byłego biskupa Akwizgranu Klausa Hemmerlego (1929-1994). Otrzymują ją osoby, będące „budowniczymi mostów” dialogu między Kościołami, religiami i światopoglądami. Niedotowana nagroda jest przyznawana co dwa lata.
Patron nagrody, Klaus Hemmerle (1929-1994) był biskupem Akwizgranu w latach 1975-1994, a wcześniej – profesorem teologii fundamentalnej w Bochum i teologii religii chrześcijańskich we Fryburgu Bryzgowijskim. Jako młody kapłan zetknął się w latach pięćdziesiątych z Ruchem Focolari, z którym był związany aż do śmierci. Z jego inicjatywy założycielka ruchu, Chiara Lubich (1920-2008), utworzyła dla członków ruchu „Scuola Abbà”, szkołę teologiczną, łączącą duchowość z teologią, filozofią i innymi naukami.
Bp Hemmerle organizował także międzywyznaniowe spotkania biskupów zbliżonych do Ruchu Focolari tworząc w ten sposób miejsce, w którym stosował swój „ekumeniczny“ wariant przykazania: „Miłuj Kościół innego jak swój własny!“.
Planowany początkowo na styczeń br. w katedrze w Akwizgranie termin wręczenia nagrody, musiał zostać przesunięty z powodu pandemii koronawirusa. Jej dotychczasowymi laureatami są: żydowski profesor dr Ernst-Ludwig Ehrlich (2004), były przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej bp Chistian Krause (2006), ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej (2008), emerytowany biskup opolski Alfons Nossol (2010), minister kultury Bawarii i wieloletni przewodniczący Komitetu Katolików Niemieckich prof. Hans Meier (2012), nieżyjąca już lekarka trędowatych Ruth Pfau (2014), muzułmańska lekarka chorych na AIDS Noorjehan Abdul Majid z Mozambiku (2016) i w 2020 roku prawosławny arcybiskup Anastazy (Yannoulatos) z Albanii.
Ruch Focolari założyła w 1943 r. w Trydencie Chiara Lubich (1920-2008). Obecnie liczy on 140 tys. aktywnych członków i ponad 5 mln zaangażowanych przyjaciół i sympatyków. Oprócz katolików należą do niego chrześcijanie z ok. 300 Kościołów oraz wyznawcy innych religii. Ruch Focolare, oficjalnie został uznany przez Stolicę Apostolską w 1964 r. Jest obecny w 190 krajach świata, w tym również w Polsce. Jego przewodniczącą jest obecnie Margaret Karram.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.