Nagrody Benemerenti rozdane
13 stycznia 2019 | 04:00 | kos / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Archidiecezja warszawska oraz Wojska Inżynieryjne to tegoroczni laureaci wyróżnień Benemerenti Ordynariatu Polowego. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w auli Klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Biskup polowy Józef Guzdek odznaczył także szereg zasłużonych osób medalami „Milito pro Christo” oraz „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. Benemerenti jest doroczną nagrodą przyznawaną przez Ordynariat Polowy od 1995 r.
Archidiecezja Warszawska została doceniona m.in. za kształcenie alumnów przeznaczonych do posługi w Ordynariacie Polowym i posługę pierwszego Biskupa Polowego, którym został w 1919 r. sufragan warszawski bp Stanisław Gall.
Statuetkę z rąk biskupa polowego Józefa Guzdka odebrał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. – Te wymienione powody, dla których archidiecezja warszawska została wyróżniona, są chyba rzeczywiście przekonujące. Może mało pokornie powiem, ale rzeczywiście bp Stanisław Gall był niezwykle kompetentnym i doskonale przygotowanym człowiekiem oddanym przez kard. Aleksandra Kakowskiego dla dobra duszpasterstwa wojskowego w imię zasady ewangelicznej, że diecezja dała nie to, z czego jej zbywało, tylko dała rzeczywiście człowieka niezwykle wartościowego, który po skończeniu misji w wojsku powrócił do diecezji – powiedział metropolita, odbierając wyróżnienie. Zwrócił również uwagę, że dzięki współpracy Ordynariatu Polowego i archidiecezji warszawskiej w seminarium metropolitalnym kształcą się przyszli kapelani wojskowi. – Jestem zadowolony z tej współpracy i cieszę się z tego wyróżnienia – dodał.
Laureatowi Benemerenti towarzyszy także wyróżnienie medalem „Milito pro Christo”. Podczas gali oprócz kard. Kazimierza Nycza uhonorowani zostali duchowni i pracownicy archidiecezji: ks. inf. Stanisław Kur, ks. prał. Janusz Bodzon, Stanisław Kalinowski i Danuta Baszkowska.
Żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych nagrodzono za „działania na rzecz odbudowy kraju po I i II wojnie światowej, ofiarną pomoc świadczoną społeczeństwu w czasie klęsk żywiołowych oraz za wsparcie organizacyjne w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie”.
Nagrodę w imieniu saperów odebrał płk Marek Wawrzyniak, szef Zarządu Inżynierii Wojskowej. – Dziękuję za dołączenie nas do grona tak znamienitych osób i instytucji uhonorowanych nagrodą Benemerenti Ordynariatu Polowego. Jest to dla nas wielki zaszczyt i honor, ale przede wszystkim jeszcze większe zobowiązanie, które odzwierciedlone jest w haśle saperskim: Czasem burzyć, często budować, zawsze służyć” – powiedział.
Podziękował także za wsparcie i posługę duszpasterską kapelanów wśród żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych. Wraz z płk. Wawrzyniakiem medalem „Milito pro Christo” odznaczeni zostali żołnierze Wojsk Inżynieryjnych: płk Artur Talik, ppłk Grzegorz Grobel, kpt Marlena Stria, chor. Tomasz Kubiak, plut. Zbigniew Okulicki oraz płk w st. spocz. Tadeusz Dzikowski.
Z okazji setnej rocznicy powstania Biskupstwa Polowego bp Józef Guzdek odznaczył medalami „Milito pro Christo” także: gen. broni Jarosława Mikę – Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Sławomira Owczarka – Inspektora Rodzajów Wojsk, gen. w st. spocz. Bogusława Bębenka – byłego dowódcę Wojsk Inżynieryjnych i płk w st. spocz. Tadeusza Dzikowskiego. W imieniu wyróżnionych głos zabrał gen. broni Jarosław Mika, który podkreślił, że to wyróżnienie odbiera w imieniu swoim, ale i podwładnych. – Miłość do Boga i ojczyzny to wielkie słowa, które często padały w kontekście zeszłorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, to słowa ważne dla nas, żołnierzy – podkreślił. Wyraził wdzięczność biskupowi polowemu i podkreślił, że podobnie jak płk Wawrzyniak, traktuje nagrodę jako zobowiązanie do jeszcze lepszej służby na rzecz naszej ojczyzny. Przywołał słowa św. Jana Pawła II: „wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”, podkreślając, że jego życzeniem jest, by słowa te stały się mottem żołnierzy służących w Wojsku Polskim.
Biskup wyróżnił także medalami „W służbie Bogu i Ojczyźnie” twórców premierowych pieśni patriotycznych związanych z setną rocznicą ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce: autora tekstów Lecha Konopińskiego, kompozytora Adama Marka Wojdaka oraz aranżera prof. Stanisława Strączka. W imieniu uhonorowanych biskupowi polowemu podziękował prof. Stanisław Strączek, który podkreślił, że jest to wielki zaszczyt otrzymać nagrodę w jubileuszu Biskupstwa Polowego w Polsce.
Podczas gali z koncertem wystąpili artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP oraz zespół Why not?. Koncert nawiązywał tematycznie do setnej rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce, która przypada 5 lutego. Prezentowane były zdjęcia z wizerunkami biskupów polowych, archiwalne dokumenty, wybrzmiały premierowo trzy utwory związane jubileuszem: „Pobłogosław Panie Boże”, „Dni chwały” i „To za wolność”. Wśród zaprezentowanych pieśni znalazł się też wyjątkowy „Magnificat”, zadedykowany Wojsku Polskiemu w czasie II wojny światowej przez kompozytora prof. Agostino Lamę – dyrektora Chóru Bazylik Grobu Bożego w Jerozolimie. Po raz pierwszy hymn ten został odśpiewany przez chór franciszkański pod dyrekcją kompozytora na uroczystych nieszporach celebrowanych przez bp. Józefa Gawlinę w Bazylice Grobu Bożego w wigilię Bożego Ciała w 1943 r.
Na koniec głos zabrał bp Józef Guzdek. – Sto lat temu otrzymaliśmy wspaniały dar, to biskup Stanisław Gall, diament oszlifowany przez studia rzymskie i pracę w archidiecezji warszawskiej. Trzeba jednak dostrzec dawcę daru, dlatego dziś w setną rocznicę Biskupstwa Polowego na ręce księdza kardynała pragnę podziękować jeszcze raz za ten wspaniały dar i za nieustanną opiekę, współpracę i pomoc diecezji wojskowej, które mają miejsce – powiedział bp Guzdek.
Podkreślając zasługi Wojsk Inżynieryjnych, bp Guzdek powiedział, że duszpasterze wojskowi również kierują się dewizą saperów. – Idziemy z posługą myślenia, aby burzyć stereotypy, niepokoić sumienia i dawać do myślenia. Żeby budować, trzeba czasem zburzyć to, co stare, co wiąże się z grzechem. Często budować mosty między ludźmi, bronić człowieczeństwa w żołnierzu. Kapelan powinien być tym, który buduje i zawsze służy wspólnocie, to ten, który uczy żołnierzy, że zaufanie jest fundamentem – podkreślił.
Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości, w szczególności gospodarzowi miejsca gen. bryg. Tadeuszowi Szczurkowi, rektorowi WAT. Podziękował także artystom z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP i gościom za obecność podczas gali i koncertu. – Słowa i pieśni, które tu dziś wybrzmiały, przypomniały historię Biskupstwa Polowego oraz rolę kapelana i jego posługę niesioną żołnierzom – powiedział.
Koncert i galę Benemerenti Ordynariatu Polowego zakończyła kolęda „Bóg się rodzi”.
Nagroda Benemerenti („dobrze zasłużonym”) Ordynariatu Polowego została ustanowiona dekretem biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. Przyznawana jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”. Jako pierwsi – w 1995 r. – wyróżnienie to otrzymali red. Elżbieta Jaworowicz, autorka programu „Sprawa dla reportera” i ówczesny rzecznik prasowy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej mjr Eugeniusz Mleczak. W ub. roku Benemerenti otrzymali: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Akademia Marynarki Wojennej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.