Najsłynniejsze krzesła w historii polskiego designu
01 maja 2023 | 06:20 | Sponsorowane Ⓒ Ⓟ

Po latach zachwytów nad się wszystkim, co zagraniczne, do łask wraca polski design. Pomimo licznych ograniczeń, z którymi musieli mierzyć się w czasie PRL-u, a następnie w czasie transformacji polscy projektanci, projekty do dziś zachwycają innowacyjnością proponowanych kształtów, funkcjonalnością, prostotą konstrukcji i przede wszystkim wysoką jakością. Z tego powodu meble wyprodukowane kilkadziesiąt lat temu do tej pory służą w naszych domach nie tylko ze względu na swoją użyteczność, ale i piękno. W tym artykule przedstawimy szczególne perły polskiego wzornictwa – krzesła.
Krzesło Muszelka
Jedną z ikon polskiego designu jest Muszelka – krzesło zaprojektowane w latach 50. Przez Teresę Kruszewską. Siedzisko mebla wykonane jest z giętego, opływowego w kształcie płata sklejki ozdobionego igielitowym oplotem, pod którym sprytnie ukryto nieestetyczne zwykle łączenie. Całość została umieszczona na długich prostych nogach. Pomimo tego, że Muszelki wyprzedały się błyskawicznie w Polsce i we Francji, nigdy nie podjęto się masowej produkcji. Obecnie jest to mebel o ogromnej wartości kolekcjonerskiej.
Krzesło Wars
Produkowane przez ponad dziesięć lat krzesło Wars projektu Zenona Bączyka doskonale sprawdzało się zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym (zwłaszcza w Niemczech i Ameryce Północnej). Projekt ten zdobył pierwszą nagrodę w kategorii krzeseł w konkursie firmy Otto Gerdau na najlepsze projekty mebli w USA. Nietypowa konstrukcja została wykonana z drewna dębowego, a siedzisko i oparcie stanowiła plecionka z taśmy rattanowej.
Krzesło Skoczek
Krzesło Skoczek zostało zaprojektowane w 1965 roku przez Juliusza Kędziorka. Zyskało swoją wdzięczną nazwę dzięki charakterystycznej zaokrąglonej linii oparcia przypominającej skocznię narciarską. Lekkie, nieprzytłaczające przestrzeni krzesło błyskawicznie trafiło do masowej produkcji i przez wiele lat gościło w mieszkaniach do wynajęcia w Szczecinie i biurach Polaków.
Krzesło Płucka
Krzesło Płucka zaprojektowane w 1956 roku przez Marię Chomentowską było produkowane przez Zakład Meblarski Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Jego konstrukcja była niezwykle nowatorska jak na swoje czasy. Całość wykonano z lakierowanego drewna i sklejki. Oparcie składało się z dwóch symetrycznych części o nieregularnym kształcie połączonych na środku metalowym złączem. Efekt końcowy był wyjątkowy i przede wszystkim estetyczny.
Sprawdź mieszkania do wynajęcia w Szczecinie https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/szczecin/
Krzesło projektu Rajmunda Hałasa
W 1963 roku prof. Rajmund Hałas, czyli jeden z najsłynniejszych polskich projektantów, stworzył krzesło na tyle uniwersalne, że do tej pory znajduje swoich nabywców. Inspirowana skandynawskim wzornictwem zaokrąglona drewniana konstrukcja z tapicerowanym siedziskiem i oparciem była ładna, trwała i dzięki odpowiedniemu kątowi podparcia pleców także wygodna. Jej ogromnym plusem jest także stosunkowo niewielki rozmiar, który idealnie pasuje do niewielkich pomieszczeń, których nie przytłacza, nie wybija się na pierwszy plan, zwracając jednak na siebie uwagę.
Materiał przygotowany przez portal nieruchomości Gethome.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.