Nastolatka laureatką Nagrody Ambasadora Sumienia Amnesty International
09 czerwca 2019 | 14:41 | ts, kg (KAI) / pz | Londyn Ⓒ Ⓟ
Szwedzka działaczka na rzecz ochrony klimatu Greta Thunberg i założony przez nią ruch „Fridays for Future” to tegoroczni laureaci Nagrody Ambasadora Sumienia, przyznawanej przez Amnesty International (AI). To bardzo inspiruje, gdy w sposób tak zdecydowany młodzi ludzie na całym świecie wskazują na kryzys klimatyczny – stwierdza komunikat fundatorów nagrody, ogłoszony w Berlinie.
„Przypominają nam, że jesteśmy silniejsi niż sądzimy i że wszyscy mamy odgrywać w rolę w zapobieganiu katastrofie klimatycznej” – oświadczył sekretarz generalny AI Kumi Naidoo (z RPA).
O terminie wręczenia nagrody na razie nie poinformowano. „Przyznanie mi nagrody w imieniu ruchu klimatycznego jest dla mnie wielkim wyróżnieniem” – napisała 16-letnia laureatka. Podkreśliła jednocześnie, że należy walczyć z niesprawiedliwością polegającą na tym, iż ludzie w krajach Południa mogą najmniej uczynić w sprawie ochrony klimatu, mimo iż to oni najbardziej cierpią z tego powodu. Przypomniała, że „prawa człowieka i kryzys klimatyczny idą w parze”.
Greta Thunberg jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych działaczek ekologicznych na świecie. Od 18 sierpnia 2018 roku przez trzy kolejne piątki jeszcze jako 15-latka stawała przed szwedzkim parlamentem, by protestować przeciw zmianom klimatycznym. 8 września postanowiła prowadzić te akcje nadal co piątek, opuszczając w tym dniu zajęcia szkolne, na znak sprzeciwu wobec bierności rządzących w sprawach klimatu.
Jej postawa zwróciła uwagę polityków i organizacji międzynarodowych, przede wszystkim zaś stała się inspiracją dla młodzieży z całego świata. Dzięki jej apelom w ponad dwóch tysiącach miejsc na kuli ziemskiej, także w Polsce, setki tysięcy uczniów wychodzą na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki, która prowadzi do zmian klimatycznych. Szwedka zasłynęła też z przemówienia na grudniowym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, a w marcu br. inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.
Swoim najwyższym wyróżnieniem – Ambassador of Conscience Award (Nagroda Ambasadora Sumienia) Amnesty odznacza różne osobistości, zaangażowane w obronę praw człowieka.
Pierwszym laureatem nagrody był w 2003 czeski obrońca praw człowieka, późniejszy prezydent Czechosłowacji i Czech Václav Havel. Odznaczenie to otrzymali także laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Nelson Mandela z Afryki Południowej, pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet Malala Yousafzai oraz chiński artysta Ai Weiwei.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.