Nauka
“Zrozumieć więcej i uwierzyć mocniej” – Warszawski Festiwal Teologiczny
Od 5 do 8 maja odbędzie się po raz pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny. W programie znajdą się nie tylko debaty naukowe i konferencje, ale także spotkania modlitewne, koncert “Artyści Bogu” i spacer teologiczny z bp. Michałem Janochą po warszawskiej Starówce. Organizatorem festiwalu jest Akademia Katolicka w Warszawie.
Fundacja Świętego Józefa finansuje kurs prawny na UKSW
Zdobycie gruntownej wiedzy dotyczącej procedur prawnych związanych z przestępstwami w Kościele umożliwia jednosemestralny kurs dokształcający zorganizowany przez Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestniczy w nim 39 duchownych i jedna siostra zakonna. Projekt finansuje Fundacja Świętego Józefa KEP.
Kadra i podchorążowie WAT włączyli się w pomoc Ukrainie
Kadra i podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej włączyli się w pomoc Ukrainie. Dziś rano przekazali do Caritas Ordynariatu Polowego blisko dwie tony darów zebranych w ostatnim czasie wśród studentów i kadry akademii. Zbiórkę koordynowali płk Piotr Bawoł, szef Pionu Ogólnego WAT i ks. por. Rafał Kaniecki, kapelan WAT.
Uroczystości w 100. rocznicę śmierci ks. Idziego Radziszewskiego – założyciela KUL
W 100. rocznicę śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające postać założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Widzimy w nim człowieka wielkiego ducha, który swoje życie rozumiał, jako nieprzerwany ciąg mozolnej pracy, będącej środkiem do wzniosłego celu – mówił podczas Mszy św. w kościele akademickim KUL biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.
Ks. prof. Wielebski: Synod szansą na pełniejszą realizację nauczania II Soboru Watykańskiego
Synod to nie jednorazowe wydarzenie, ale rozłożony na trzy lata (2021–2023) proces realizowany na różnych poziomach życia Kościoła: lokalnym, kontynentalnym i powszechnym – podkreśla ks. dr hab. Tomasz Wielebski, teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Kobieta pokieruje słynnym jezuickim Fordham University
Słynna jezuicka uczelnia w Nowym Jorku, Fordham University, będzie miała pierwszego w swej liczącej 181 lat historii świeckiego prezydenta, a zarazem pierwszą kobietę. Została nim wybrana Tania Tetlow, która obejmie swój urząd 1 lipca. Dotychczas, od 2018 roku, kierowała ona inną jezuicką uczelnią, Loyola University w Nowym Orleanie.
Kard. Dziwisz: nie ma Kościoła i wiary bez rzetelnej teologii
Jeśli nowoczesny uniwersytet ma być prawdziwie uniwersalny w swoim poszukiwaniu prawdy, nie wolno z niego usuwać przestrzeni dla refleksji teologicznej – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w 625. rocznicę powołania Wydziału Teologicznego UJ. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Rektor KUL o planach na 2022 r
Kontynuacja prac nad utworzeniem kierunku lekarskiego, rozwój badań naukowych, dostosowywanie oferty edukacyjnej do potrzeb społecznych, inwestycje technologiczne i infrastrukturalne, wyzwania związane z pandemią, to główne zdania do realizacji w 2022 r. – poinformował rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Argentyński filozof potępił papieską nominację – „nieuczciwa i niezrozumiała”
Argentyński filozof i uczony argentyński Juan Carlos Monedero Dopacio określił jako “nieuczciwe” i „niezrozumiałe” mianowanie ministra gospodarki Argentyny Martína Maximiliano Guzmána członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Zdaniem filozofa jego rodak jest „otwartym zwolennikiem aborcji i używa tzw. «języka inkluzywnego», służącego ideologii gender”. Poza tym nie ma on żadnych kwalifikacji naukowych, aby wejść w skład Akademii – podkreślił Monedero, obrońca życia i autor czterech książek.
Chór KUL ma 100 lat
O tym, że śpiewanie w chórze to dzielenie się talentem z innymi i dawnie im siebie, mówił kaznodzieja, a jednocześnie były członek Chóru KUL, ks. dr Dominik Koperski podczas odprawianej w kościele akademickim Mszy św. inaugurującej uroczystości jubileuszowe chóru uniwersyteckiego. „Śpiewanie to rzecz miłości” – podkreślił. Oznacza to, że kulowski chór już od wieku rozsiewa nie tylko piękno zapisane w muzyce, ale i miłość.