„Nie jesteśmy skazani na nieczułe milczenie” – modlitwy Wspólnoty Sant’Egidio za uchodźców
08 października 2024 | 17:08 | Wspólnota Sant’Egidio | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wspólnota Sant’Egidio zaprasza do udziału w ekumenicznej modlitwie „Umrzeć z nadziei” w intencji uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy. W Warszawie nabożeństwo pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza zaplanowano na najbliższy czwartek 10 października. Dziś wieczorem odbędzie się modlitwa w Poznaniu.
Modlitwa „Umrzeć z nadziei” upamiętnia osoby, które zginęły w drodze do Europy i na inne kontynenty w poszukiwaniu lepszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin. Od 1990 roku „podróże nadziei” kosztowały życie ponad 66 tys. osób, w tym od trzech lat również kilkudziesięciu osób na białorusko-polskiej granicy.
Liturgia ta jest wyrazem solidarności z uchodźcami oraz głośnym wezwaniem do szukania rozwiązań wykraczających poza prostą opozycję budowania murów i niekontrolowanego otwierania granic. Rozwiązań, które będą łączyć bezpieczeństwo narodowe z wrażliwością humanitarną.
„Nie jesteśmy skazani na nieczułe milczenie. Dlatego tak ważny jest wspólny i wyraźny głos chrześcijan w Polsce, członków wszystkich Kościołów chrześcijańskich, aby nasza ojczyzna była bezpieczną przystanią dla wszystkich. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, do wspólnego wołania o poszanowanie praw człowieka i ewangelicznej solidarności z uchodźcami” – piszą członkowie Wspólnoty Sant’Egidio w zaproszeniu na wydarzenie.
W Warszawie modlitwa „Umrzeć z nadziei” odbędzie się już w najbliższy czwartek 10 października o godz. 19 w parafii pw. św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej. Przewodniczył jej będzie kard. Kazimierz Nycz, który podczas ubiegłorocznego nabożeństwa zauważył, że problem emigracji dopiero się zaczyna. – Jesteśmy dopiero na początku tej drogi. Jeżeli nie przygotujemy się do tego w sposób cywilizowany, kulturalny, ale także chrześcijański, to żadne płoty, mury w Europie niczego nie rozwiążą – podkreślił metropolita warszawski.
Dziś o 19.30 w kościele św. Jana Vianneya (ul. Podlaska 10) odbędzie się nabożeństwo „Umrzeć z nadziei” w Poznaniu.
Natomiast 3 października w Koszalinie odbyła się liturgia pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migrantów i Uchodźców.
Modlitwy „Umrzeć z nadziei” organizowane są pod patronatem Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców i nawiązują do obchodzonego w Kościele powszechnym już po raz 110. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który przypadał w tym roku w niedzielę 29 września. „Bóg nie tylko idzie ze swoim ludem, ale także w swoim ludzie, w tym sensie, że utożsamia się z mężczyznami i kobietami w ich wędrówce przez dzieje – zwłaszcza z ostatnimi, ubogimi, zepchniętymi na margines – jakby przedłużając tajemnicę Wcielenia” – napisał papież Franciszek w swoim przesłaniu na ten dzień. „Zatem każde spotkanie podczas drogi jest okazją do spotkania Pana. I jest to moment naznaczony zbawieniem, ponieważ w siostrze lub bracie potrzebującym naszej pomocy, obecny jest Jezus” – podkreślił papież.
Nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” organizowane jest przez Wspólnotę Sant’Egidio od 2015 r. W Europie trwał wówczas największy jak dotąd kryzys migracyjny, zaś w wodach Morza Śródziemnego zginęło 3771 osób.
Modlitwa ta stała się naturalnym elementem posługi Wspólnoty Sant’Egidio na rzecz migrantów, która zaczęła rozwijać się w latach 70. ub. wieku, przybierając postać Szkół Kultury i Języka, ruchu Ludzie Pokoju, a od 2016 r. również programu korytarzy humanitarnych, który umożliwił bezpieczny przyjazd do Włoch, Francji i Belgii ponad 7700 osób, zapewniając jednocześnie pomoc w procesie integracji w nowym środowisku.
W Polsce Wspólnota Sant’Egido także spotyka się z uchodźcami z Ukrainy i innych krajów, prowadzi Szkołę Pokoju dla dzieci i zajęcia dla nastolatków; w Chojnie od 5 lat funkcjonuje Szkoła Kultury i Języka Polskiego.
Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 60 tys. osób w 70 krajach świata. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.