Norweskie odznaczenie dla tymczasowego sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów
02 grudnia 2021 | 15:20 | ts, kg (KAI) | Oslo Ⓒ Ⓟ
Rumuński duchowny i teolog prawosławny teolog, pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) – ks. prof. Ioan Sauca został w Oslo laureatem „Nagrody Budowniczego Mostu” (Bridge Builder Award – po norwesku Brobyggerprisen). Wyróżnienie to za jego „działania dla dobra społecznego na świecie” przyznało mu jury „14th August Committee Norway” (Norweskiego Komitetu 14 Sierpnia) we współpracy z Noblowskim Centrum Pokojowym (Nobel Peace Center) w stolicy kraju. Wraz z nim nagrody te otrzymali sekretarz generalny Światowej Ligi Islamskiej – Mohhamad Bin Abdulkarim Al-Issa i były naczelny rabin Norwegii Micha’el Melchior z „Religijnej Inicjatywy Pokojowej” (Religious Peace Initiative).
Dziękując za to odznaczenie ks. prof. Sauca podkreślił wielorakie starania ŚRK na rzecz dialogu między Kościołami i religiami. „Jesteśmy świadomi, że niemal wszystkie największe wyzwania świata mają wymiar międzyreligijny” – powiedział laureat. Zapewnił, że „niezależnie od tego, czy zajmujemy się sprawami międzynarodowymi, środowiskiem naturalnym, globalną sprawiedliwością ekonomiczną, prawami kobiet i dzieci, rasizmem, potrzebami uchodźców czy wreszcie zadaniem edukacji teologicznej w naszych Kościołach, to we wszystkich tych i wielu innych aspektach naszej pracy staramy się uwzględniać bieżącą rzeczywistość międzywyznaniową”.
Dialog i współpraca międzyreligijna są warunkiem wstępnym wspólnego rozwiązywania konfliktów, przygotowania środków zapobiegawczych dla utrzymania pokoju, „a także zakotwiczenia pokoju w sercach ludzi” – podkreślił teolog i przyznał: „nie możemy udawać, że droga dialogu międzyreligijnego, współpracy międzyreligijnej i budowania pokoju jest łatwa”, ale – dodał – „trzeba iść za Bożym wezwaniem i nie ma innego wyjścia”.
Ks. Ioan Sauca jest pierwszym prawosławnym, pełniącym obowiązki sekretarza generalnego ŚRK. Urodził się 10 kwietnia 1956 w Valea Mare w regionie Banat w zachodniej Rumunii. Ukończył prawosławne seminarium duchowne w pobliskim Caransebeșu, po czym studiował teologię w Sybinie (Sibiu) i Bukareszcie. W latach 1984-85 był stypendystą Instytutu Ekumenicznego ŚRK w Bossey koło Genewy, a w 1987 obronił doktorat na Uniwersytecie w Birmingham.
Po zmianach politycznych w Rumunii (1989-90) ks. Sauca przyjął święcenia diakonatu, a następnie kapłaństwa. Od 1990 kierował biurem ds. komunikacji kościelnej Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. W 1998 został profesorem Instytutu w Bossey, a od 2001 był jego dyrektorem. Wcześniej, bo od 1994 piastował różne kierownicze stanowiska w ŚRK. Od 2014 był jednym z zastępców sekretarza generalnego ŚRK, a gdy 31 marca 2020 dotychczasowy sekretarz dr Olaf Fykse Tveit ustąpił z tego urzędu (wybrano go na zwierzchnika luterańskiego Kościoła Norwegii), ks. Sauca przejął nazajutrz jego obowiązki jako tymczasowy sekretarz generalny.
Światowa Rada Kościołów z siedzibą w Genewie powstała w 1948 roku. Obecnie skupia ok. 350 Kościołów ewangelickich, prawosławnych, anglikańskich, wschodniochrześcijańskich i starokatolickich z ponad 120 krajów, liczących łącznie blisko 550 mln wiernych. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 r. blisko z nią współpracuje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.