Nowa Europejska Karta Ekumeniczna w kwietniu 2025 roku
27 czerwca 2024 | 19:10 | pb | Belgrad Ⓒ Ⓟ
Nowa, zaktualizowana wersja Europejskiej Karty Ekumenicznej powinna zostać podpisana w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia 2025 roku, w roku wspólnej daty Wielkanocy dla wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Zapowiada to końcowy komunikat z dorocznego zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), jakie odbyło się w dniach 24-27 czerwca w stolicy Serbii, Belgradzie, na temat „Pielgrzymi nadziei. Ku Kościołowi synodalnemu i misyjnemu”.
Przewodniczący konferencji episkopatów państw Europy, w tym po raz pierwszy abp Tadeusz Wojda z Polski, dokonali analizy sytuacji w Europie, dzięki relacjom przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) abp. Mariano Crociaty, nuncjusza apostolskiego przy Unii Europejskiej abp. Noëla Treanora i obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy prał. Marco Ganciego.
Przewodniczący CCEE abp Gintaras Grušas przypomniał o otwarciu nowej siedziby tej instytucji w Rzymie. Przeniesienie jej z Sankt Gallen w Szwajcarii miało na celu wzmocnienie współpracy europejskich biskupów między sobą i ze Stolicą Apostolską, a także danie nowego impulsu duszpasterskiego i ekumenicznego rozmachu, szczególnie w związku z przyszłorocznym Jubileuszem i podczas drogi synodalnej. Przed październikową drugą sesją Synodu nt. synodalności metropolita wileński wskazał na rolę, jaką kościelne instytucje kontynentalne i konferencje biskupie mogą odegrać w przeżywaniu i rozwijaniu synodalności. Przedstawił również inicjatywy ekumeniczne podejmowane przez CCEE: aktualizację Europejskiej Karty Ekumenicznej, podpisanej w 2021 roku z Konferencją Kościołów Europejskich, jak również pierwsze spotkanie z władzami Stałej Konferencji Wschodnich Kościołów Prawosławnych w Europie (OCE). Zaprosił wszystkich do przygotowania się do zbliżającego się Jubileuszu, aby „stał się wydarzeniem łaski dla naszych wspólnot i naszych krajów oraz był okazją do dawania świadectwa, że Chrystus jest jedyną nadzieją dla człowieka”.
Prefekt Dykasterii ds. Biskupów kard. Robert Prevost mówił o ewangelizacyjnym i misyjnym wymiarze Kościoła w Europie w obliczu takich wydarzeń, jak niedawne wybory do Parlamentu Europejskiego i światowe kryzysy, w tym wojny na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Kluczem, według hierarchy, jest spojrzenie na wcielenie Jezusa, które należy przeżywać w celebracji eucharystycznej i przenosić do codziennego życia, opiekując się ubogimi, migrantami, potrzebującymi, ale przede wszystkim praktykując sposób, w jaki kocha Jezus Chrystus.
Teolog pastoralista ks. prof. Josef Sayer skupił się na konsekwencjach konstytucji apostolskiej o reformie Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium” z 2022 roku dla konferencji biskupich i kościelnych instytucji kontynentalnych. Niemiecki naukowiec zaznaczył, że przewiduje ona nową rolę dla konferencji biskupich, z którymi kurialne dykasterie powinny kontaktować się z większą regularnością, uwzględniając także niektóre ich inicjatywy.
Podczas obrad został wybrany nowy sekretarz generalny CCEE. Został nim 51-letni ks. Antonio Ammirati, który był dotychczas zastępcą sekretarza generalnego i rzecznikiem prasowym CCEE. Zastąpi on ks. Martina Michalička ze Słowacji, który pełnił tę funkcję od 2018 roku. Kadencja sekretarza generalnego trwa pięć lat. Pochodzący z archidiecezji Crotone – Santa Severina we włoskiej Kalabrii ks. Ammirati pracował w latach 2002-2014 w Biurze ds. Komunikacji Społecznej Konferencji Biskupów Włoskich. Zajmował się m.in. transmisjami telewizyjnymi Mszy św. na kanale telewizyjnym RaiUno, był też konsultantem przy transmisjach celebracji papieskich. Od 2014 do 2020 roku pracował w katolickiej telewizji TV2000.
Uczestnicy zgromadzenia spotkali się również ze zwierzchnikiem Serbskiego Kościoła Prawosławnego patriarchą Porfiriuszem.
Wezwali też, by 21 września 2024 roku, w Międzynarodowym Dniu Pokoju, modlić się za ofiary wojen i w intencji pokoju na Ukrainie, w Ziemi Świętej i w Sudanie.
Następne zgromadzenie plenarne CCEE zaplanowano na 8-10 października 2025 roku w Lizbonie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.