Nowe władze w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów
01 czerwca 2023 | 20:38 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Pierwszy raz w historii Rady współprzewodniczącą ze strony chrześcijańskiej została kobieta – s. dr Katarzyna Kowalska NDS. Wiceprzewodniczącym pierwszy raz został luteranin, prof. Jerzy Sojka. Współprzewodniczącym ze strony żydowskiej pozostał prof. Stanisław Krajewski, a wiceprzewodniczącym rabin Stas Wojciechowicz.
Zmian w Zarządzie dokonano podczas Walnego Zgromadzenia Członków Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Zgodnie ze statutem, wybrało ono Zarząd Rady na dwuletnią kadencję. Członkowie Rady wybierają dwóch współprzewodniczących reprezentujących obie religie.
S. dr Katarzyna Kowalska ze zgromadzenia Notre Dame de Sion – teolożkę od 20 lat zaangażowaną w dialog międzyreligijny w Polsce, Wielkiej Brytanii i Izraelu. Skończyła sześcioletnie studia w szkole rabinicznej. Obroniła doktorat z judaizmu na żydowskiej uczelni Leo Baeck College w Londynie. Aktualnie wykłada na Uniwersytecie w Betlejem, w Harare (Zimbabwe), Akademii Katolickiej w Warszawie, Sion Center for Biblical Formation w Jerozolimie, Sion Centre for Dialogue and Encounter w Londynie. Zastąpiła ona Zbigniewa Nosowskiego, pełniącego funkcję współprzewodniczącego ze strony chrześcijańskiej przez sześć lat.
Stanisław Krajewski jest profesorem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał doktorat z matematyki, habilitację z filozofii i tytuł profesora nauk humanistycznych. Zajmował się logiką matematyczną i filozofią matematyki. Czołowa postać dla odrodzenia religijnego życia żydowskiego w Polsce. Autor m.in. książek „Żydzi, judaizm, Polska”, „54 komentarze do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas”, „Poland and the Jews: Reflections of a Polish Polish Jew”, „Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła”, „Czy matematyka jest nauką humanistyczną?”.
– Osoby zaangażowane w dialog chrześcijańsko-żydowski, jak i międzyreligijny, często napotykają na opór i trudności w swoich własnych społecznościach. Chciałabym, aby Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która ma swoich kręgach wielu wybitnych i doświadczonych w dialogu ludzi, była miejscem, do którego przyjść i doświadczyć zrozumienia i wsparcia swoich działań. Chcemy być również otwarci na nowe inicjatywy i zapraszamy do dzielenia się pomysłami – mówi KAI s. Katarzyna Kowalska.
Jak dodaje, Statut Rady wskazuje na jej rolę jako miejsca podejmowania nowych inicjatyw, szczególnie w kierunku młodszego pokolenia, które wyrosło w innym, często mniej religijnym kontekście. – Jest to dla nas wyzwaniem, gdyż potrzebujemy następnego pokolenia ludzi, którzy będą chcieli dialogować na różnych płaszczyznach. Dialog teologiczny jest ważny, i w Polsce potrzeba jeszcze wiele zdziałać w jego zakresie, ale jest to tylko jeden z aspektów wymian międzyreligijnych. Myślę, że szczególnie Żydzi i chrześcijanie, czerpiąc z religijnych tradycji, mają przestrzeń i obowiązek podejmowania refleksji i konkretnych działań na rzecz świata bardziej sprawiedliwego, bardziej ekologicznego, gdzie prawa ludzi są szanowane i każdy może znaleźć w nim swoje miejsce i doświadczyć szacunku, a nie przemocy i ostracyzacji – podkreśla s. Kowalska.
– Będąc coraz bardziej zaangażowana w dialog w kontekście polskim, po zdobyciu doświadczeń w innych krajach, widzę także bardzo ważną rolę swoją, jak i całej Rady, w dalszym angażowaniu się w poprawę relacji polsko-żydowskich i chrześcijańsko-żydowskich. Staramy się wspierać różne wspaniałe lokalne inicjatywy w przywracaniu pamięci o żydowskich mieszkańcach polskich wsi i miast – powiedziała nowa współprzewodnicząca.
– Jestem ogromnie wdzięczna za to, że obdarzono mnie zaufaniem i jako pierwszej kobiecie chrześcijance wybrano mnie do pełnienia roli współprzewodniczącej PRChiŻ. Wyczekuję owocnej współpracy z wszystkimi jej Członkami, Zarządem, a w szczególności z drugim Współprzedowdniczącym prof. Stanisławem Krajewskim – mówiła, wyrażając poprzedniemu Zarządowi wdzięczność za pracę.
Oprócz s. Kowalskiej i prof. Krajewskiego, członkami Zarządu zostali: Marta Titaniec (prezes Fundacji św. Józefa KEP, członkini warszawskiego KIK, zaangażowana w działalność humanitarną) jako sekretarz generalna (funkcję tę pełni poprzez kolejne kadencje od 2000 r.), jako skarbnik Paweł Sawicki (Fundacja Pamięć Treblinki), Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny kwartalnika „Więź”), rabin Stas Wojciechowicz i prof. Jerzy Sojka (Chrześcijańska Akademia Teologiczna).
Celem Rady jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężenie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych. Zapewnienie forum dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz inicjowanie działalności informacyjnej na temat chrześcijaństwa, judaizmu, a także stosunków chrześcijańsko-żydowskich w Polsce i na świecie.
Więcej informacji na stronie: prchiz.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.