Nowy kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
26 maja 2023 | 21:43 | md | Kalwaria Zebrzydowska Ⓒ Ⓟ
O. Cyprian Moryc OFM, historyk sztuki i prowincjalny konserwator zabytków, został nowym kustoszem Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zastąpił w tej funkcji o. Gracjana Kubicę OFM.
Nowy kustosz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej urodził się w 1968 roku w Myślenicach. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w 1988 r. Po ukończeniu nowicjatu w klasztorze w Leżajsku złożył pierwsze śluby zakonne 9 września 1989 roku. Profesję wieczystą złożył 4 października 1993 roku. W roku 1995 uzyskał magisterium z teologii i przyjął święcenia kapłańskie.
W latach 1997-2002 odbył studia w Instytucie Historii Sztuki KUL, zwieńczone tytułem magistra historii sztuki. W roku 2007 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki na podstawie obronionej rozprawy: „Theatrum sacrum we wnętrzach kościołów bernardyńskich jako wyraz sarmackiej religijności polskich bernardynów”, napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Jerzego Lileyki.
Od października 2008 roku do 2019r. pracował w Instytucie Kulturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i jednocześnie prowadził pracownię artystyczną św. Łukasza w klasztorze bernardynów w Lublinie.
W latach 2019-2022 był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przy tutejszym sanktuarium prowadzi Pracownię Sztuki Sakralnej pw. Świętych Bernardyna i Mikołaja. Pełni funkcję prowincjalnego konserwatora zabytków. Na ostatniej kapitule prowincji ponownie został wybrany definitorem.
Na stanowisku kustosza o. Moryc zastąpił o. Gracjana Kubicę OFM. Wyboru dokonano podczas kongresu po Kapitule Prowincji, na którym nastąpiły zmiany personalne w bernardyńskich klasztorach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.