Nowy ormiański patriarcha Konstantynopola
12 grudnia 2019 | 06:01 | kg (KAI) / hsz | Stambuł Ⓒ Ⓟ
Biskup Sahak Maszalian został 11 grudnia 85. z kolei ormiańskim patriarchą Konstantynopola i będzie odtąd nosił imię Sahak II. Wybory nowego zwierzchnika społeczności ormiańskiej w Stambule się dwustopniowo. Najpierw 7 bm. ponad 13,7 tys. elektorów (spośród 30,8 tys. zarejestrowanych) wybrało 17 delegatów duchownych i nazajutrz 102 delegatów świeckich, którzy następnie razem wybrali nowego patriarchę.
Sahak (imię chrzestne Szahan) Maszalian urodził się 17 marca 1962 w Stambule. W 1979 rozpoczął studia na wydziale inżynierii elektronicznej i komunikacji politechniki stambulskiej, ale w 1982 przerwał je i postanowił zostać duchownym. W 1983 wstąpił do klasztoru, przyjmując imię Sahak i rozpoczynając jednocześnie studia na wydziale filozoficznym na uniwersytecie w swoim rodzinnym mieście, które ukończył w 1987. Wcześniej, w 1986 przyjął święcenia diakonatu, po czym w latach 1989-94 uzupełniał wiedzę teologiczną na Uniwersytecie Londyńskim i znów „po drodze” otrzymał święcenia kapłańskie.
W latach 1994-97 był inspektorem szkoły tłumaczenia świętych tekstów przy Ormiańskim Patriarchacie Jerozolimy, nauczając tam jednocześnie podstaw wiary. W latach 1997-99 ponownie pogłębiał swą wiedzę teologiczną, tym razem na uniwersytecie w Dublinie. Po powrocie do Stambułu był m.in. w latach 1999-2005 przewodniczącym wydziału stosunków międzykościelnych i międzyreligijnych oraz posługiwał jako kapłan w świątyniach ormiańskich w Stambule.
Z kolei przez 5 lat, do 2010, wykładał wstęp do Nowego Testamentu w Seminarium Teologicznym św. Jerzego w Eczmiadzynie – duchowej stolicy całego Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i w seminarium duchownym w Sewanie (Armenia). W 2006 obronił w Eczmiadzynie doktorat z teologii.
Tam też 24 sierpnia 2008 najwyższy patriarcha i katolikos wszystkich Ormian Garegin II wyświęcił go na biskupa, ale bez przydzielania mu konkretnej diecezji. W latach 2011-19 ponownie kierował wydziałem stosunków międzykościelnych i międzyreligijnych Patriarchatu Konstantynopolskiego. Obecnie zaś stanął na jego czele jako 85. patriarcha.
Nowy patriarcha jest znanym kaznodzieją i pisarzem. Jego utwór „Dwaj pielgrzymi” cieszył się kilka lat temu dużym powodzeniem wśród Ormian. Obejmuje swój urząd po zmarłym 8 marca br. w wieku 63 patriarsze Mesropie Mutafianie.
Pierwszy ormiański patriarcha Konstantynopola o imieniu Sahak piastował to stanowisko w 1707 roku.
Patriarchat Konstantynopola jest jedną z dwóch jednostek terytorialnych Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego tej rangi na świecie – drugim (a historycznie pierwszym) jest Patriarchat Ormiański Jerozolimy. W odróżnieniu od prawosławia, gdzie patriarcha jest najwyższym tytułem i godnością, w Kościele Ormiańskim obaj patriarchowie ustępują rangą katolikosom, których również jest dwóch: w Eczmiadzynie w Armenii i w Cylicji (w rzeczywistości w Antelias pod Bejrutem w Libanie). Pierwszym i najwyższym hierarchą z dodatkowym tytułem patriarchy wszystkich Ormian jest katolikos w Eczmiadzynie i to jemu podlegają obaj patriarchowie.
Zgodnie z ustawodawstwem tureckim ormiański patriarcha Konstantynopola jest głową nie tylko wspólnoty religijnej, ale także wszystkich Ormian mieszkających w Turcji jako mniejszości narodowej (podobnie jak prawosławny patriarcha Konstantynopola w stosunku do żyjących tam Greków). Przepisy z 1961 głoszą, że musi on być obywatelem Turcji lub przynajmniej jego ojciec musi mieć obywatelstwo tego kraju. Swego zwierzchnika wybiera sama społeczność ormiańska, po czym decyzję tę zatwierdzają katolikos w Eczmiadzynie (Armenia) i Urząd ds. Religii Turcji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.