Nuncjusz apostolski Henryk M. Jagodziński poświęcił kościółek w rodzinnej miejscowości
06 czerwca 2022 | 00:18 | dziar | Małogoszcz Ⓒ Ⓟ
Nuncjusz apostolski w Ghanie ks. abp Henryk M. Jagodziński poświęcił dzisiaj w Małogoszczu kościółek św. Stanisława, konsekrowany niegdyś w 1599 r., wokół którego założono parafialny cmentarz grzebalny. Nieużywana od lat świątynia odzyskała blask i ponownie będzie w niej sprawowana liturgia.
Od dawna nie była tutaj odprawiana Eucharystia – kościół był zamknięty. Dzisiejsza, pod przewodnictwem abp. Henryka M. Jagodzińskiego, była pierwsza od dziesięcioleci.
– Mam ponad 70 lat, co niedziela chodzę do kościoła parafialnego, ale tutaj, w tym kościółku, jestem po raz pierwszy – mówi KAI pan Kazimierz. Jak dodaje ks. Henryk Makuła, proboszcz w Małogoszczu, gdy po raz pierwszy znalazł się we wnętrzu, „kościółek nie wyglądał jak świątynia”.
Staraniem parafian i darczyńców przeprowadzono gruntowną konserwację, która będzie jeszcze kontynuowana. Założono już energię elektryczną i nagłośnienie, przeprowadzono konserwację malowideł z XVII w., zainstalowano nowe okna, wykonano prace stolarskie i wiele innych prac remontowych.
– Żyję już ponad 50 lat, ale nie pamiętam, aby była tutaj Msza św. – mówił abp Jagodziński. W homilii przypominał m.in. historię budowy kościoła, w tym legendy, jak tę, że w tym miejscu na wzgórzu miał być sprawowany kult pogański.
– Historia tego kościoła jest historią wiary człowieka. Po entuzjazmie, gdy nastąpiła decyzja o budowie domu Pańskiego, nastały czasy pewnego opuszczenia czy zaniedbania – mówił nuncjusz apostolski, przypominając np. czasy I wojny światowej, gdy Niemcy trzymali w kościółku konie, a w zakrystii urządzili kuchnię polową.
– Ksiądz proboszcz wymienił wiele osób, które zaangażowały się w odnowienie tej świątyni. Jest to wielka radość, że tak zbożny cel zjednoczył tak wielu ludzi, nie mówiąc już o ofiarności parafian z Małogoszcza– zauważył nuncjusz.
Nawiązał także do dzisiejszego święta.
– Do momentu Zesłania Ducha Świętego apostołowie byli przerażeni i wśród niektórych budziły się wątpliwości. Dopiero kiedy zastąpił Duch Święty, na uczniów zstąpiła moc i siła i już nie bali się głosić Ewangelii. Uczniowie ich uczniów dotarli aż tutaj, do Małogoszcza – mówił. Zauważył także, że „trzeba było mieć wielką wiarę, aby odkryć piękno tego kościółka pod patyną czasu”.
Parafianie i goście bardzo licznie przybyli na uroczystość i z zainteresowaniem wchodzili do wnętrza świątyni, gdyż większość z nich uczestniczyła we Mszy św. na zewnątrz – kościółek jest niewielkich rozmiarów.
Kościółek pw. św. Stanisława został zbudowany z inicjatywy ks. Jakuba Biedy Chrostkowica na tzw. Babinku – wzgórzu w Małogoszczu, wzmiankowanym w dokumentacji w 1342 r. Od 1817 r. spełniał on rolę kaplicy cmentarnej – wokół znajduje się cmentarz parafialny. Obraz św. Stanisława z ołtarza głównego został skradziony – obecnie umieszczono w nim kopię.
Nuncjusz apostolski ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc, w rodzinie Józefa i Janiny. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 r. z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku-Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na Uniwersytecie Świętego Krzyża, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
Rozpoczął służbę dyplomatyczną dla Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r. Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, następnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi. Pracował także w placówkach dyplomatycznych w Bośni i Hercegowinie. W wielu miejscach na świecie współpracował z Polonią, a także ze środowiskami uniwersyteckimi. Został mianowany 3 maja przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Ghanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.