O kościele, mediach i społeczeństwie na KUL-u
12 października 2018 | 08:42 | olc | Lublin Ⓒ Ⓟ
O wierze oraz kreowaniu wizerunku i postrzeganiu Kościoła przez media debatowano na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim podczas konferencji „Kościół, media, społeczeństwo”, która była częścią obchodów 20-lecia lubelskiego dodatku „Gościa Niedzielnego”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski oraz ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL.
– Pracownicy „Gościa Niedzielnego”, którzy są naszymi absolwentami, są naszą chlubą. To oznacza, że rozumiemy się bez słów i są dla nas rzeczy oczywiste, łatwiej nam korzystać ze wspólnych doświadczeń – mówił podczas otwarcia obrad ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor KUL. Podkreślił również, że sam, jak i wielu studentów i pracowników uniwersytetu, jest czytelnikiem „Gościa Niedzielnego”, którego teksty stale stanowią inspirację.
Sympozjum odbyło się w trzech panelach. Podczas pierwszego z nich na temat wizerunku Kościoła kreowanego przez ludzi Kościoła mówili: prof. Monika Przybysz z UKSW, prof. Artur Paździor z Politechniki Lubelskiej oraz ks. dr Rafał Pastwa, redaktor naczelny lubelskiego „Gościa Niedzielnego”.
Panelistami kolejnej części – o wierze w przestrzeni medialnej – byli: ks. prof. Andrzej Draguła z Uniwersytetu Śląskiego, o. dr Mirosław Chmielewski z KUL oraz o. Rafał Sztejka, duszpasterz akademicki KUL.
Ostatnia część konferencji stanowiła refleksję na temat tego, co media mówią o Kościele. Głos zabrali prof. Iwona Hofman z UMCS, prof. Justyna Szulich-Kałuża z KUL oraz dr hab. Ewa Marciniak z UW.
W referatach poruszano m. in. tematy wizerunku Kościoła w sytuacjach kryzysowych, zasady tzw. ekonomii chrześcijańskiej oraz analizę treści zamieszczanych w mediach społecznościowych przez wybranych przedstawicieli duchowieństwa.
„Gość Lubelski”, który jest dodatkiem do „Gościa Niedzielnego” został wprowadzony do dystrybucji na terenie Archidiecezji Lubelskiej w 1998 r. decyzją abp. Józefa Życińskiego. Był to trzynasty oddział czasopisma w Polsce. Jego pierwszym redaktorem naczelnym był ks. Janusz Kozłowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.