O „meandrach geopolityki” na międzynarodowej konferencji „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”
17 października 2023 | 19:31 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
O znaczeniu osoby i pontyfikatu św. Jana Pawła II w perspektywie geopolitycznej mówili uczestnicy drugiej części konferencji „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”, zatytułowanej „Meandry geopolityki”. Konferencja zorganizowana przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (Mt 5,14) z okazji 45. rocznicy pontyfikatu papieża Polaka odbywa się dziś w Warszawie.
Janusz Kotański, b. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej zarysował sytuację geopolityczną na świecie w momencie rozpoczęcia pontyfikatu św. Jana Pawła II. Jak podkreślił, odpowiadając na kolejne wyzwania swoich czasów papież stawał się wybitnym mężem stanu. – Był odważny, zdecydowany ale i roztropny; nie wahał się przy tym jednoznacznie opowiadać w kwestiach moralnych. Cieszył się niekwestionowanym autorytetem. Mógł prowadzić konstruktywny dialog z całym światem – na rzecz pokoju, redukcji zbrojeń, poszanowania praw człowieka. Mówił w imieniu tych, którzy nie mieli głosu a wielcy tego świata liczyli się z jego głosem – powiedział. Jak dodał, postawa jego była czytelna i jednoznaczna. Nikt jego słów nie musiał interpretować.
W dalszej części swego wystąpienia ambasador Kotański przywoływał kolejne wydarzenia oraz aspekty pontyfikatu, które miały znaczenie przełomowe. Wspominał m.in. o szczególnej aktywności dyplomacji watykańskiej na arenie międzynarodowej, o znacznym zwiększeniu się liczby państw, z którymi Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne, o historycznych spotkaniach z głowami państw, o szczególnych relacjach z krajami trzeciego świata, o przełomowych wydarzeniach, takich jak wizyta w rzymskiej synagodze.
Kard. Ryś u łódzkich luteranów: Pan użyje całej swojej władzy, żeby nas zgromadzić przy jednym stole
Zwracał uwagę, że papież proponował nową personalistyczną alternatywę chrześcijańską dla fałszywej antropologii komunistycznej. Przywołał jego wizję Europy dwóch płuc oraz to, że dostrzegał on nowe zagrożenia wynikające z fałszywego rozumienia wolności.
O szczególnej współpracy św. Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Raegana mówiła dr Elizabeth Edwards Spalding z USA, prezes Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu oraz założycielka i dyrektor Muzeum Ofiar Komunizmu. Przypomniała zebranym atmosferę zimnej wojny w latach 70 – tych XX, realne zagrożenie nukrealne. Mówiła o egzystencjalnym niebezpieczeństwie, jakim był dla zachodu komunizm oraz, że w przekonaniu wielu ludzi to USA chyliły się ku upadkowi, ogłaszano zaś triumf marksizmu, również kulturowego.
Podkreśliła, że Jan Paweł II starał się obudzić i rozpowszechnić rewolucję moralną przeciwko komunizmowi. Jego szczególna rola wiązała się z faktem, że osobiście doświadczył totalitaryzmu.
Mówiła następnie o podobnym spojrzeniu, jakie miał na te sprawy prezydent USA Ronald Raegan oraz o współpracy tych mężów stanu, bez których historia zapewne byłaby inna.
W podobnym duchu wypowiadał się Robin Barnett, b. ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, przywołując również swojej osobiste doświadczenia z pobytu w Polsce w czasie stanu wojennego. Jak podkreślił, mówiąc o szczególnej roli Jana Pawła II w geopolityce, nie można nie wspomnieć o roli kard. Stefana Wyszyńskiego i jego przywództwie w Kościele w Polsce. Zaznaczył, że kard. Wyszyński był „promieniem nadziei w najciemniejszych latach komunizmu”, jednoczył ludzi niezależnie od przekonań i to on niejako „otworzył drzwi” dla przyszłego polskiego papieża.
Robin Barnett mówił o wyjątkowym wkładzie papieża w pokojowe zakończenie zimnej wojny, o jego moralnym autorytecie i o tym, że miał wszystkie cechy prawdziwego lidera. Podkreślił też znaczenie dwóch innych liderów tego czasu – prezydenta USA Ronalda Raegana i premier Margaret Thatcher.
Dr Eduard Habsburg – Lothringen, ambasador Węgier przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim mówił o wymiarze lokalnym polityki św. Jana Pawła II na przykładzie jego relacji z Węgrami. Jak podkreślił, z jego pontyfikatem wiąże się idea jedności europejskiej, której podstawy widział w chrześcijańskich korzeniach europejskiej kultury. – Widział jak wielkim zagrożeniem jest popadnięcie z jednej zależności w drugą i jak wielkim w tym kontekście zagrożeniem jest konsumpcjonizm, szerzenie się kultury śmierci w regionie. Zwracał uwagę na konieczność obrony życia, obrony tradycyjnych rodzin – zaznaczył ambasador.
Dr Habsburg – Lothringen przypomniał też o wzajemnej bliskości między papieżem a narodem węgierskim. Jak podkreślił, Węgrzy uważali go za „jednego z nich”, „swojego”; on również mówił o nich jako o narodzie bliskim swemu sercu i tradycji polsko – węgierskiej przyjaźni.
W kontekście wzajemnych relacji ambasador zwracał uwagę na papieskie pielgrzymki na Węgry, liczne kanonizacje i beatyfikacje węgierskich świętych, odwoływanie się do tych postaci w jego nauczaniu oraz szczególnych wydarzeniach, mających na celu podkreślić węgierską duchowość i maryjność, jak np. konsekracja kaplicy Maryi Królowej Węgier w Watykanie.
Na zakończenie podzielił się osobistym doświadczeniem ze spotkań z Janem Pawłem II, człowiekiem pełnym wiary i pobożności, a jednocześnie humoru. Jak podkreślił, miały one wpływ na jego własną wiarę i przynależność do Kościoła.
Zobacz więcej tekstów z konferencji „Papież światu”
Odbyła się międzynarodowa konferencja „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”
O duchowym, społecznym, kulturowym i politycznym, a przede wszystkim ludzkim wymiarze pontyfikatu Jana Pawła II dyskutują we wtorek uczestnicy międzynarodowej konferencji „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II” zorganizowanej przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (Mt 5,14) w Warszawie z okazji 45. rocznicy pontyfikatu papieża Polaka. W jej programie m.in. wystąpienia prof. Rocco Butiglionego czy prof. Chantal Delsol.
O „meandrach geopolityki” na międzynarodowej konferencji „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”
O znaczeniu osoby i pontyfikatu św. Jana Pawła II w perspektywie geopolitycznej mówili uczestnicy drugiej części konferencji „Papież światu – 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”, zatytułowanej „Meandry geopolityki”. Konferencja zorganizowana przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (Mt 5,14) z okazji 45. rocznicy pontyfikatu papieża Polaka odbywa się dziś w Warszawie.
O istocie dialogu między religiami – konferencja okazji 45. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża
Starania o zrozumienie drugiej strony są niezbędnym warunkiem owocnego dialogu między religiami – podkreślano podczas międzynarodowej konferencji “Papież światu”. Wydarzenie, które odbywa się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie zorganizowano z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża.
Georg Weigiel: Jan Paweł II podjął heroiczny wysiłek na rzecz humanistycznego rozwoju w świecie
Zarys pontyfikatu Jana Pawła II, jego odpowiedź na posoborowy kryzys w Kościele, a także zarzuty stawiane polskiemu papieżowi w obliczu kryzysu wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych omówił znany amerykański pisarz i teolog Georg Weigel podczas międzynarodowej konferencji “Papież światu”. Wydarzenie, które odbywa się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie zorganizowano z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża.
Dyskusja „Decyzyjność i sprawczość. Jan Paweł II wobec najtrudniejszych spraw Kościoła”
„Decyzyjność i sprawczość. Jan Paweł II wobec najtrudniejszych spraw Kościoła” to temat dyskusji, w której udział wzięli George Weigel, Rocco Buttiglione, Eduard Habsburg-Lothringen i Andrea Gagliarducci. Rozmowę poprowadził ks. Andrzej Draguła. Panel odbył się w ramach konferencji „Papież światu”, zorganizowanej 17 października w Warszawie przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.