O nagrodzie „Ślad”
19 lutego 2009 | 16:55 | maz Ⓒ Ⓟ
Nagroda „Ślad” – istniejąca od 2002 roku – jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy
i innych ludzi mediów. Główną jej ideą jest przybliżanie i promowanie osób, których działalność przyczyniła się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu.
Nagroda „Ślad” honoruje tych spośród dziennikarzy, którzy w dobie przemian, służą prawdzie, dobru i pięknu. Chodzi o docenianie ludzi, dzięki którym wartości te upowszechniane są w polskich mediach. Nagroda honoruje zarówno przesłanie jak
i profesjonalizm wykonywanej pracy. Promuje postawy, jakich najlepszym wzorem był tragicznie zmarły Biskup. Jego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!”
Kandydatami do nagrody „Ślad” mogą być poszczególne osoby. W szczególnych wypadkach Kapituła może przyznać nagrodę specjalną zespołom dziennikarskim.
Prawo do wysuwania kandydatur do nominacji nagrody „Ślad” przysługuje członkom Kapituły oraz redakcjom prasowym, radiowym, telewizyjnym i internetowym. Mają one prawo do wysunięcia po jednej kandydaturze.
Kapituła ocenia dorobek kandydata: publikacje dziennikarskie bądź inne dokonania
w sferze mediów, ze szczególnym uwzględnieniem czasu, jaki upłynął od poprzedniej edycji nagrody.
Kapituła nagrody Ślad uformowana została spośród znanych postaci polskiego świata mediów w listopadzie 2001 roku, jako odzew tego środowiska na tragiczną śmierć biskupa Jana Chrapka. Inicjatorzy Nagrody postawili sobie za cel, aby w ten sposób upamiętniać niezwykłe zasługi Zmarłego polegające na promocji postaw etycznych
w świecie dziennikarskim, z którym miał nadzwyczaj bliskie i ciepłe relacje. Bp Chrapek był wybitnym znawcą mediów, jedną z najbardziej aktywnych postaci w tym środowisku
i niezwykłym autorytetem dla środowiska medialnego. Pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.
Pierwsza edycja Nagrody „ŚLAD” miała miejsce w styczniu 2002 r. Tradycyjnie wręczana jest ona w Rezydencji Prymasów Polski w Warszawie. Pierwszym jej laureatem została red. Ewa Czaczkowska z „Rzeczpospolitej”. Podczas drugiej edycji w styczniu 2003 r. Wręczona została ona red. Grzegorzowi Polakowi, twórcy „Kolekcji Papieskiej” w wydawnictwie „Edipresse”, a w 2004 r. Stefanowi Wilkanowiczowi. W 2005 r. Kapituła podjęła decyzję o przyznaniu tzw. „Śladu Diamentowego”, przyznawanego za zasługi nie tylko w ciągu ostatniego roku, ale za całość dorobku na polu mediów. Uzyskał go Tadeusz Mazowiecki a laureatem Śladu klasycznego był ks. Jerzy Szymik. W 2006 r. Laureatem Nagrody ślad został red. Marek Zając z „Tygodnika Powszechnego”, w roku 2007 – Nagrodę „Ślad” otrzymał Szymon Hołownia.
W minionym roku Kapituła przyznała Ślad Diamentowy za całokształt osiągnięć redakcji miesięcznika Więź, Ślad klasyczny otrzymał ks. Marek Gancarczyk twórca sukcesu tygodnika katolickiego Gość Niedzielny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.