O. Zięba: Kościołowi w Polsce brakuje spokojnej pewności wyznawanej wiary
09 października 2020 | 14:50 | tk / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wskazanie Jana Pawła II, że chrześcijanie mają prowadzić dialog nie tylko między sobą ale też z całą kulturą i cywilizacją, również z niewierzącymi, przypomniał dziś w Warszawie o. Maciej Zięba OP. Podczas konferencji „Jan Paweł II – niepodległość ducha” dominikanin wyraził ubolewanie, że – jak ocenił – Kościołowi w Polsce brakuje spokojnej pewności wyznawanej wiary, która nie szuka podparcia w aparacie państwowym.
W wykładzie zatytułowanym: Kościół ortodoksyjny i otwarty znawca myśli Jana Pawła II wskazywał, że Kościół pragnie się dzielić ewangelicznym skarbem, dobra nowiną, pragnie dzielić się ewangeliczną perłą z każdym człowiekiem. „Ta głęboka samoświadomość Kościoła, która wynika z pewności własnej prawdy w żadnej mierze nie wiąże się z fundamentalizmem, triumfalizmem i prozelityzmem” – zaznaczył zakonnik.
Przed fundamentalizmem zabezpiecza Kościół fakt, że to nie on jest właścicielem prawdy a jej depozytariuszem oraz, że nie ma ona charakteru ideologicznego lecz ma charakter zbawczy a nawet personalny – jest nią Chrystus. „Przed triumfalizmem winna chronić Kościół miłość do ludzi, bowiem, jak pisał Jan Paweł II, wspólnota miłości chroni Kościół od wszelkiego partykularyzmu, wyłączności etnicznej uprzedzeń rasowych czy narodowej pychy” – mówił o. Zięba.
Przywołując myśl papieża Wojtyły przypomniał, że każde działanie Kościoła powinno odbywać się w wolności i pełnym poszanowaniu wolności innych ludzi. „Wzorem jest Chrystus, który stoi i kołacze do drzwi każdego serca, nie naruszając jego wolności, ale starając się z tej ludzkiej wolności wyzwolić miłość” – mówił założyciel Instytutu Tertio Millennio.
Podkreślał, że dialog stanowi centralny i niezbędny element każdej etycznej myśli ludzkiej, kimkolwiek by ci ludzie nie byli. Zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II dialog mają prowadzić chrześcijanie nie tylko między sobą ale tez z innymi religiami chrześcijańskimi, z całym światem kultury i cywilizacji, również z tymi, którzy nie wierzą. Prawda bowiem nie przyjmuje żadnych granic, jest dla wszystkich i dla każdego.
„Dialog taki powinien być prowadzony z mocą wiary ale też głębokim zrozumieniem otaczającego świata, jego kultury oraz mechanizmów społecznych” – mówił o. Zięba dodając, że aby być wiarygodnym świadkiem, nie wystarczy sama gorliwość, trzeba to czynić mądrze, kompetentnie i ze zrozumieniem ludzi inaczej myślących.
„Dążąc do równowagi pomiędzy otwartą postawą wobec świata i utożsamieniem się z jego problemami, a zachowaniem depozytu objawienia, Jan Paweł II przestrzega zarówno przed postawą powierzchownego otwarcia, jak i przed odwróceniem się od świata i zamknięciem w wyznaniowym getcie” – stwierdził dominikanin.
O. Zięba zwrócił uwagę, że wizja nauczania Jana Pawła II jest wizją soborową, ortodoksyjną i otwartą a także niezmiernie aktualną. „Dlatego brakuje mi dziś u nas tej spokojnej pewności wyznawanej wiary, która nie szuka podparcia w aparacie państwowym, nie ulega okolicznościom, jednoznacznie opowiada się po stronie prawdy, nawet, gdy ona jest trudna” – stwierdził dominikanin. Jednocześnie zachęcił do refleksji: „na ile jesteśmy dziś Kościołem, o którym nauczał nas Papież”.
Konferencja „Jan Paweł II – niepodległość ducha” odbywa się w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Konferencja została dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Organizatorem jest Fundacja na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej wraz z Katolicką Agencją Informacyjną.
Wydarzenie, objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, jest jednym z elementów obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
Patronat medialny objęła Telewizja Polska, Polskie Radio, Gość Niedzielny” oraz „Idziemy”.
Pełny tekst przemówienia o. Macieja Zięby OP dostępny jest TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.