Obory: adwentowy Dzień Skupienia płockiej kurii
12 grudnia 2009 | 17:47 | eg Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach około czterdziestu pracowników płockiej Kurii Diecezjalnej i innych instytucji diecezjalnych wzięło udział w adwentowym Dniu Skupienia. Uczestniczył w nim również biskup Piotr Libera. Adwentowe spotkanie poprowadził ks. Roberto Saltini, od kilkudziesięciu lat związany z Ruchem Focolari, który przekonywał zebranych, że „kuria może być latarnią morską”.
„Kochamy Kościół, dlatego służymy mu swoją pracą, aby jeszcze bardziej stawał się źródłem życia i nadziei. Dostajemy do tego różne pomoce: najważniejsza jest Eucharystia, która dokonuje niewyobrażalnego cudu. Ale są także obowiązki stanu, przełożeni, głos sumienia. To właśnie sumienie pomaga rozpoznać wolę Bożą w różnych okolicznościach” – mówił podczas konferencji ascetycznej.
Rekolekcjonista podkreślał, jak ważna jest miłość bliźniego – „Bóg pragnie, abyśmy kochali go w człowieku. Na końcu nie będzie się liczyła ilość odmówionych modlitw, przyjętych sakramentów czy głoszonych słów, lecz sposób, w jaki traktowaliśmy naszych bliźnich. Gdy żyjemy w komunii z innymi, budujemy coś na wzór Trójcy Świętej”.
Zwrócił także uwagę na potrzebę posiadania umiejętności współodczuwania oraz słuchania innych: „Gdy nie słuchamy jak należy, nie mamy szansy poznać i zrozumieć drugiego. Tymczasem ważniejsi są ci, którzy słuchają, od tych, którzy mówią. To nie przypadek, że mamy dwoje uszu, a tylko jedne usta”, kontynuował ks. Saltini.
W programie Dnia Spotkania w Oborach znalazła się także Eucharystia, której przewodniczył bp Piotr Libera oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Ponadto uczestnicy mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Historia sanktuarium w Oborach sięga XVII w. Pierwszy drewniany kościół, który oddano w użytkowanie oo. karmelitom trzewiczkowym, zbudowano z fundacji właścicieli wsi Anny i Łukasza Rudzowskich na wzgórzu Grodzisko, na początku XVII w. Gdy spłonął, drugi kościół u stóp Grodziska zbudowali sami karmelici. Bryła kościoła była wielokrotnie przebudowywana. Pielgrzymów przyciąga do tego miejsca znajdująca się w centralnym ołtarzu XIV-wieczna Pieta, wyrzeźbiona z lipowego drewna, słynąca z cudów licznych uzdrowień. Figurę tę w 1976 r. koronował prymas Stefan Wyszyński.
Wierni chętnie zwiedzają także Drogę Krzyżową, która zajmuje dużą powierzchnię na terenie klasztornym. Obok klasztornych zabudowań na wzgórzu znajduje się cmentarz z kaplicami grobowymi rodzin szlacheckich, a także XIX-wieczne, dwupiętrowe katakumby. W jednej z ich komór w czasie II wojny światowej ukryto cudowną figurę, chroniąc ją przed wywiezieniem do Rzeszy. Najważniejsze uroczystości odbywają się w Oborach 16 lipca (główny odpust) – w dniu Matki Bożej Szkaplerznej, 15 sierpnia – w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 15 września – w święto Matki Bożej Bolesnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.