Obraduje nowa dykasteria. Wśród członków są Polacy
14 listopada 2019 | 06:01 | azr (KAI) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
W Rzymie rozpoczęło się pierwsze zebranie plenarne Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, utworzonej przez papieża Franciszka w 2016 r. W obradach uczestniczą dr Aleksandra Brzemia-Bonarek i dr Piotr Bonarek, małżonkowie nominowani na członków dykasterii w październiku ubiegłego roku.
Temat 1. Zebrania Plenarnego Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, brzmi: „Wierni świeccy. Tożsamość i misja w świecie”. Uczestnikami spotkania jest ponad 50 członków i konsultorów, nominowanych przez papieża Franciszka, a także niektórzy pracownicy dykasterii. Jego celem jest wspólna refleksja zarówno nad rolą i wyzwaniami świeckich katolików we współczesnym świecie, jak też nad tym, w jaki sposób watykańska instytucja, nie posiadająca roli zwierzchniej nad konferencjami episkopatów i lokalnymi wspólotami, może pomagać katolikom w realizacji ich misji.
W trzydniowym spotkaniu, które zakończy się sobotnią audiencją u papieża Franciszka, uczestniczą Polacy – dr Aleksandra Brzemia-Bonarek i dr Piotr Bonarek, małżonkowie nominowani przez Ojca Świętego na członków watykańskiej dykasterii. Na co dzień są pracownikami naukowymi, odpowiednio: Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr Aleksandra Brzemia-Bonarek jest również obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie.
Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia, powołana przez papieża Franciszka w 2016 r., powstała z połączenia Papieskiej Rady ds. Świeckich i Papieskiej Rady ds. Rodziny. Jej prefektem jest kard. Kevin Farrell, jeden z bliższych współpracowników papieża Franciszka, nominowany przez niego także na funkcję kamerlinga. Dykasteria odpowiada m.in. za przygotowanie Światowych Dni Młodzieży, Światowego Spotkania Rodzin, zajmuje się także tematami m.in. duszpasterstwa świeckich, rodzin, małżeństw, sprawami bioetycznymi, ochroną życia, a także zatwierdzaniem statutów ruchów i wspólnot kościelnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.