Obrady Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu
12 marca 2020 | 11:49 | ar, mp / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Prace nad nowym dokumentem pt. „W trosce o człowieka na medialnym areopagu”, jakość przekazu w mediach, wychowanie medialne, kompetencje medialne duchownych oraz troska o prawdziwość medialnego wizerunku Kościoła, to tematy spotkania Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, które pod przewodnictwem abp. Wacława Depo odbyło się 11 marca w Warszawie.
Głównym tematem obrad była dyskusja wokół przygotowywanego przez Radę ds. Środków Społecznego Przekazu dokumentu pt. „W trosce o człowieka na medialnym areopagu”. Jego głównym redaktorem jest ks. prof. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, kierownik Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Członkowie Rady zauważyli, jak ważną kwestią jest jedność i jakość przekazu wiary, kompetencje osób duchownych i świeckich pracujących w mediach, ale i osób odpowiedzialnych za przekazywanie prawdy, kształtowanie osób duchownych, zobowiązanie do wspólnego frontu wobec edukacji szkolnej i akademickiej.
Abp Depo w rozmowie z KAI powiedział, że dokument, wokół którego toczyła się dyskusja, będzie najprawdopodobniej gotowy już w czerwcu tego roku. – Najprawdopodobniej pod koniec września, na wspólnym posiedzeniu plenarnym Episkopatu ten dokument będzie zatwierdzony – zaznaczył.Członkowie Rady dużo czasu poświęcili dyskusji nt. kondycji młodzieży, ich zaangażowania w mediach społecznościowymi i problemowi braku odpowiedniej edukacji medialnej. – Teraz młodzi i dzieci wyprzedzają swoich rodziców technologicznie, dlatego musimy współpracować z rodzicami i nauczycielami, którzy na co dzień są tymi, którzy nie tylko przekazują prawdę, ale mają świadczyć o prawdzie – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu.
Dodał, że problemem jest również bezkarność osób, które posługują się mową nienawiści, przekazują nieprawdziwe informacje i zwalczają swoich przeciwników poprzez kłamstwa publikowane w sieci. – To też wielkie wyzwanie wymagające współpracy różnych środowisk – zauważył.
Przewodniczący Rady podkreślił, że kolejnym obszarem pracy będzie opracowanie norm dotyczących wystąpień medialnych osób duchownych. – Ten temat też musi być przepracowany na nowo i podany do weryfikacji księżom biskupom. Rozszerzyła się grupa duchownych, którzy wypowiadają się bez jakiegokolwiek zrecenzowania, bez odpowiedzialności wobec swoich biskupów i przełożonych – powiedział abp Depo.
Dokument ten ma być pierwszym tak całościowym opracowaniem Kościoła w Polsce nt. problematyki medialnej. Będzie w nim zaprezentowana – pozytywna pedagogika Kościoła, który docenia media jako ważny element społecznej komunikacji oraz budowania międzyludzkiej wspólnoty – poinformował ks. prof. Drożdż
W rozdziale pierwszym, zatytułowanym „Troska o zbawcze orędzie na medialnym areopagu” będzie mowa o specyfice współczesnej kultury medialnej oraz o potrzebie „uczestnictwa w mediach” jako integralnej części misji Kościoła. Podkreślona zostanie także potrzeba ewangelizacji poprzez media.
Rozdział drugi pt. „Troska o prawdę i uczciwość w mediach” prezentować będzie podstawowe zasady etyki, jaka obowiązywać winna w mediach, i mówić będzie o potrzebie jakości dziennikarstwa oraz o formacji dziennikarzy. Będzie też mowa o potrzebie „autentycznego dialogu w mediach w duchu wolności i odpowiedzialności”.
Trzeci rozdział pt. „Troska o wychowanie medialne” poświęcony zostanie szeroko pojętej edukacji medialnej społeczeństwa, poczynając od wychowania w rodzinie, na katechezie, itp. Ukazane zostaną w nim m. in. liczne wyzwania i zagrożenia związane z uczestnictwem w świecie mediów, ze zwróceniem szczególnej uwagi na media społecznościowe, z których najczęściej korzystają młodzi ludzie.
Rozdział czwarty pt. „Troska o kompetencje medialne duchownych” wskazywać będzie na potrzebę edukacji medialnej w kształceniu i formacji osób duchownych. Będzie też precyzyjnie formułować zasady uczestnictwa duchownych w mediach.
Rozdział piaty zatytułowany „Troska o młodych w sieci nowych mediów”, będzie skupiać się m. in. na kwestii bezpieczeństwa młodych w sieci mediów społecznościowych oraz problemie odnajdywania się młodych w wirtualnym świecie, ze szczególnym podkreśleniem ich roli jako „świadków wartości”.
Rozdział szósty pt. „Troska o jakość przekazu wiary w mediach” ma mówić o kwestii przekazu wiary w mediach zarówno katolickich, jak i tzw. mediach świeckich. Ma też poruszać zagadnienia kształcenia i formacji w zakresie dziennikarstwa religijnego.
Rozdział siódmy pt. „Troska o prawdziwość medialnego wizerunku Kościoła, ma poruszać kwestie kształtowania wizerunku Kościoła w świecie medialnym, zasady „public relations” dotyczące rzeczywistości duchowej oraz ma mówić o rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych w Kościele.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.