Obsługa prasowa wizyty Ojca Świętego
11 sierpnia 2002 | 15:19 | mp //mr Ⓒ Ⓟ
Wizyta Jana Pawła II w Polsce to wydarzenie, cieszące się olbrzymim zainteresowaniem dziennikarzy. A oto kilka szczegółów na temat tego, jak będzie zorganizowana ich praca w Krakowie.
Tegoroczna obsługa prasowa papieskiej pielgrzymki – wzorem tradycji z ubiegłych lat – organizowana jest wspólnie przez stronę rządową i kościelną. Analogiczny jest też podział obowiązków. Stronę państwową reprezentuje Polska Agencja Informacyjna (PAI), a kościelną Katolicka Agencja Informacyjna (KAI). Tak więc każdy z akredytowanych dziennikarzy będzie obsługiwany przez obie te agencje.
Zadaniem PAI jest organizacja centrum prasowego w Krakowie jak również biura akredytacji w Warszawie.
Centrum prasowe w Krakowie będzie urządzone tak jak w roku 1997 i 1999 w Hotelu „Sofitel” (dawniej „Forum”), po drugiej stronie Wisły, naprzeciw Wawelu. W centrum czekać będzie na dziennikarzy 100 stanowisk pracy, z których 20 wyposażone będą w komputery stacjonarne, reszta przewiduje możliwość wpięcia komputerów osobistych (laptopów). Z każdego z tych stanowisk będzie możliwa natychmiastowa transmisja danych, w tym również plików foto oraz dostęp do Internetu. Na każde dwa stanowiska przypadać będzie ponadto jeden aparat telefoniczny, zapewniający także łączność międzynarodową, obsługiwane za pomocą specjalnych pin-kodów, w które zaopatrzeni zostaną dziennikarze.
Z każdego miejsca pracy w głównej sali CP widoczne będą telebimy, na których na bieżąco transmitowane będą uroczystości. Nowością tej pielgrzymki jest fakt, że transmisje dotyczyć będą nie tylko papieskich liturgii (obraz TVP), ale na 2 godziny przed uroczystościami pokazywany będzie podgląd miejsc celebry, oraz przeprowadzane będą wywiady na żywo z ważnymi osobistościami. Ta ostatnia usługa realizowana jest przez TVN 24 we współpracy z KAI.
Transmisje uroczystości, w CP tłumaczone będą tłumaczone symultanicznie na język angielski, przez profesjonalnych tłumaczy wynajętych przez KAI. Każdy z dziennikarzy zagranicznych będzie mógł u wejścia do sali pracy wypożyczyć słuchawki działające w systemie podczerwieni.
CP zapewnia również dostęp do tzw. dźwięku międzynarodowego, udostępnianego przez Polskie Radio S.A.
Na 2 godziny przed wygłoszeniem każdy z dziennikarzy otrzyma tekst przemówienia papieskiego, bądź innych dostojników. Teksty papieskie dostępne będą w 3 językach: polskim, angielskim i włoskim, natomiast przemówienia innych dostojników po polsku i angielsku. Teksty te będą dystrybuowane przez Służbę Tekstów KAI zarówno na terenie Centrum Prasowego jak i w sektorach prasowych i na zwyżkach w miejscu uroczystości. Zadaniem służby tekstów będzie również spisywanie na podstawie nasłuchu ewentualnych dopowiedzeń Ojca Świętego, które będą następnie udostępniane dziennikarzom po polsku i angielsku. Zasada uzupełnień – zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej – jest taka, że tekst uzupełnia się o dopowiedzenia, które zostają oznaczone w postaci nawiasu kwadratowego, natomiast nie wycofuje się z tekstu ewentualnych skrótów i opuszczeń, jakich może dokonać Ojciec Święty.
Wszystkie teksty przemówień (w różnych wersjach językowych) będą dostępne również, po zniesieniu embargo, w formie elektronicznej w serwisie KAI: |www.kai.pl| oraz na |e.kai.pl.|
Dodatkowo dziennikarze pracujący w Centrum Prasowym będą mieli bezpłatny dostęp do bieżącego serwisu KAI, opisującego każdy moment pielgrzymki.
Na specjalnym stoisku KAI w CP udostępniane będą dodatkowo inne materiały prezentujące działalność Kościoła katolickiego w Polsce oraz można będzie uzyskać bezpośrednie informacje.
Na dziennikarzy czekać będą parkingi, usytuowane w bezpośredniej bliskości CP.
Każdy z dziennikarzy ma również zapewniony (organizowany przez PAI) transport autokarowy z CP na miejsce uroczystości i z powrotem.
W trakcie wizyty Ojca Świętego, i bezpośrednio przed nią, organizowane będą konferencje prasowe i briefingi skupione na tej tematyce.
Oto ramowy plan konferencji prasowych organizowanych przez KAI:
*14.08, godz. 12.00 – Konferencja poprzedzająca przyjazd Ojca Świętego*
Uczestnicy: J. E. Kard. Franciszek Macharski, Metropolita Krakowski; Ks. Andrzej Koprowski SI (Komisja Episkopatu ds. Wizyty Ojca Świętego); Prezydent Miasta Krakowa prof. Andrzej Gołaś; Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Stanisław Nawara. Konferencji towarzyszyć będzie prezentacja specjalnego serwisu internetowego KAI, poświęconego papieskiej pielgrzymce.
Miejsce: Kraków, Novotel – ul. Kościuszki 5
*18.08, godz: 16.00 – Briefing nt. spotkania z Ojca Świętego z Konferencją Episkopatu
Polski oraz wolnego popołudnia Papieża*
Uczestnicy: Kard. Józef Glemp, Prymas Polski; Bp Kazimierz Nycz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Wizyty Ojca Świętego w Archidiecezji Krakowskiej.
Miejsce: Centrum Prasowe, Hotel „Sofitel”, Kraków, ul. Konopnickiej 28
*19.08, godz: 19.30 Konferencja zamykająca wizytę Ojca Świętego*
Uczestnicy: Kard. Franciszek Macharski; Min. Krzysztof Janik MSWiA.
Miejsce: Budynek portów lotniczych Kraków-Balice
*20.08. Godz: 11. 00 Konferencja podsumowująca pielgrzymkę*
Uczestnicy: Kard. Franciszek Macharski; Bp Kazimierz Nycz; Bp Tadeusz Pieronek; O. Andrzej Koprowski SI; przedstawiciel Policji.
Miejsce: Kuria Metropolitalna Krakowska
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.