Ochrona życia
PFROŻ: O kim zapomniano w kampanii na rzecz ochrony dzieci przed przemocą?
Dlaczego kampania „Dzieciństwo bez Przemocy”, której celem jest ochrona dzieci, angażująca najważniejsze instytucje w państwie, wiele organizacji i środowisk, nie deklaruje objęcia ochroną także dzieci w okresie prenatalnym, w tym ochrony ich życia? – pyta Polska Federacja Ruchów Obrony Życia w przekazanym KAI oświadczeniu.
Papież: troszczmy się o życie w każdej sytuacji, ale bez podejścia ideologicznego
Do troski o ludzkie życie w każdej sytuacji wezwał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników spotkania „Dobro wspólne: teoria i praktyka”, zorganizowanego w Watykanie przez Papieską Akademię Życia. Przestrzegł jednocześnie przed pokusą podejścia ideologicznego w dziedzinie obrony życia, gdy „bardziej bronione są abstrakcyjne zasady niż konkretne osoby”.
Sprzeciw wobec dekryminalizacji aborcji – oświadczenie Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego
Decyzja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w rażący sposób narusza konstytucyjne gwarancje ochrony życia człowieka od poczęcia i stanowi dramatyczny przykład łamania praworządności przez decydentów politycznych, na których spoczywa odpowiedzialność za rozwój kultury prawnej w Polsce – podkreślają członkowie Polskiego Stowarzyszenie Familiologicznego, oceniając skierowanie ustawy dot. dekryminalizacji aborcji do dalszych prac legislacyjnych.
Obrońcy życia: skierowanie do dalszych prac projektu depenalizacji aborcji to złamanie Konstytucji
Skierowanie do Komisji Nadzwyczajnej Sejmu projektu zmierzającego do pozbawienia ochrony prawnej życia i zdrowia dziecka poczętego w fazie prenatalnej nie jest wyrazem poszanowania praw kobiet i ochrony ich zdrowia, ale złamaniem Konstytucji RP jednoznacznie chroniącej ludzkie życie oraz zaprzeczeniem państwa prawa – pisze w oświadczeniu przekazanym KAI Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Projekt ustawy zakłada częściową depenalizację przerwania ciąży za zgodą kobiety i pomocy w samodzielnej aborcji.
Projekt dotyczący depenalizacji aborcji skierowany do dalszych prac poselskich
Sejm skierował do dalszych prac poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Nowelizacja zakłada częściową dekryminalizację przerwania ciąży za zgodą kobiety i pomocy w samodzielnej aborcji. Przypomnijmy, że w lipcu br. Sejm odrzucił przyjęcie nowelizacji.
Organizacje aborcyjne głównym beneficjentem ustawy o depenalizacji aborcji?
– Głównym beneficjentem uchwalenia ustawy znoszącej odpowiedzialność karną za aborcję byłyby organizacje aborcyjne pomagające w zabijaniu dzieci – przekonuje Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio. Przypomina, że Aborcyjny Dream Team planuje otwarcie przychodni, w której będzie można uzyskać pigułki aborcyjne. Obecnie stanowi to naruszenie Kodeksu Karnego. Po zmianie ustawy – nie podlegałoby karze. Dziś w Sejmie zaplanowane jest głosowanie w tej sprawie.
Obrońcy życia apelują: Miłość – Nie śmierć! Drogi Pośle, 8 listopada wybierz miłość!
Z apelem o odrzucenie już w pierwszym czytaniu poselskiego projektu ustawy depenalizacji aborcji zwróciło się do posłów Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. „Projekt jest niezgodny z konstytucyjnymi standardami ochrony życia człowieka od poczęcia i w rezultacie z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego z 1997 r. i 2020 r.” – argumentują obrońcy życia.
Depenalizacja aborcji – sprzeczna z Konstytucją i prowadząca do aborcji „na życzenie”
Projekt depenalizacji aborcji jest niezgodny z Konstytucją RP, nielogiczny wobec ustawy z 1993 r. oraz prowadzi do aborcji „na życzenie”, a nawet uchyla furtkę dla trudnej do udowodnienia aborcji pod przymusem – takie wnioski krytyczne płyną z jego analizy, której podjęli się konstytucjonaliści, posłowie i organizacje opowiadające się za ochroną życia.
Wytyczne ministrów w sprawie aborcji i ich skutki
Opublikowane w sierpniu tego roku wytyczne, wydane przez Ministra Zdrowia oraz Prokuratora Generalnego dotyczące aborcji, wywołały liczne kontrowersje zarówno wśród prawników, jak i lekarzy. Choć oficjalnie nie zmieniają obowiązującego prawa, to ich treść i sposób sformułowania sugerują, że mają one na celu wywarcie wpływu na procesy decyzyjne w sprawach przerywania ciąży. Zostały one wydane krótko po odrzuceniu przez Sejm ustawy przewidującej niekaralność za aborcję na żądanie. Trudno oprzeć się wrażeniu, że mają one zastąpić prawidłowy proces stanowienia prawa.
Oświadczenie PFROŻ w obronie prawa do życia od poczęcia, zdrowia prokreacyjnego kobiet i praworządnego państwa prawa
„Bądźmy solidarni, afirmujący życie, życzliwie pomagający kobietom i rodzinom w sytuacjach tego wymagających. Stańmy w obronie naszej cywilizacji – Cywilizacji Życia!” – napisał Zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w oświadczeniu wydanym przed posiedzeniem Sejmu, na którym ma być rozpatrywany projekt Lewicy znoszący odpowiedzialność karną za pomocnictwo w aborcjach. Niemal identyczny projekt ustawy Sejm RP odrzucił 12 lipca br.