Debata „Dzieci jednego Boga. Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły”
17 czerwca 2024 | 23:00 | https://mt514.pl/ | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Dzieci jednego Boga. Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły 1920-1978” – to tytuł książki Jarosława Sellina. Debatę na ten temat we wtorek o godz. 17.00 organizuje Wydawnictwo Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
– Jan Paweł II był papieżem, który dla dialogu Kościoła katolickiego z Żydami i judaizmem uczynił więcej niż jego poprzednicy. Źródła tych starań należy szukać w doświadczeniach osobistych Karola Wojtyły, który przez osiemnaście lat żył obok Żydów w rodzinnych Wadowicach, a z jednym z nich Jerzym Klugerem przyjaźnił się do końca życia. Podczas II wojny światowej był świadkiem Zagłady, a jako biskup i kardynał utrzymywał, jako jedyny hierarcha w Polsce, osobiste kontakty z krakowskim środowiskiem żydowskim i bronił ocalałych Żydów, których władze komunistyczne chciały wydalić z Krakowa po wojnie 6-dniowej. Książka dr. Jarosława Sellina jest pierwszą w Polsce bogato udokumentowaną publikacją, która prezentuje wątki żydowskie w doświadczeniu Karola Wojtyły. Autor omawia motywy starotestamentalne w twórczości poetyckiej młodego Wojtyły, a także działalność instytucji, z którymi był związany, a które podczas II wojny światowej pomagały Żydom – mówi Grzegorz Polak z Mt 5,14 Muzeum | Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
W debacie udział wezmą: dr Milena Kindziuk (UKSW), dr Jarosław Sellin (UKSW), red. Barbara Sułek-Kowalska, rabin Stas Wojciechowicz (Gmina Wyznaniowa Żydowska, Warszawa). Spotkanie poprowadzi Grzegorz Polak.
Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Mt 5,14 Muzeum | Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.