Odbyła się intronizacja nowego zwierzchnika Japońskiego Kościoła Prawosławnego
24 października 2023 | 14:04 | kg (KAI/B-I) | Tokio Ⓒ Ⓟ
W soborze katedralnym Zmartwychwstania Pańskiego w Tokio odbyła się 22 października intronizacja, czyli oficjalne objęcie rządów przez nowego zwierzchnika Japońskiego Kościoła Prawosławnego (JKP), metropolitę tokijskiego i całej Japonii Serafina. Na stanowisko to wybrano go 28 września br. JKP ma status autonomiczny, a jego Kościołem-Matką jest Patriarchat Moskiewski, który w stolicy Japonii reprezentował przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) metropolita Antoni.
Uroczystość zgromadziła wielu gości zarówno kościelnych, jak i państwowych z Japonii i Rosji, m.in. chargé d’affaires ambasady Rosji w Tokio Giennadija Owieczko. Liturgię sprawowano po japońsku, cerkiewnosłowiańsku i angielsku. Po jej zakończeniu metropolita Antoni wręczył nowemu zwierzchnikowi oznaki jego władzy: mantię (ozdobny płaszcz noszony przez głowę Kościoła podczas uroczystości oficjalnych), biały kłobuk i pastorał.
Nowy metropolita urodził się 23 marca 1951 w mieście Akita w północno-wschodniej części wyspy Honsiu w rodzinie niechrześcijańskiej jako Noboru Tsujie. W 1987 został ochrzczony w Kościele prawosławnym, przyjmując imię Andrzej. Wkrótce potem wstąpił do akademii duchownej w Tokio, którą ukończył w 1990. Wcześniej – 5 listopada 1989 otrzymał święcenia diakonatu, a 18 sierpnia 1991 – prezbiteratu. Pracował następnie w kancelarii metropolii tokijskiej i był inspektorem stołecznego seminarium duchownego. Od sierpnia 1993 posługiwał w tokijskim soborze katedralnym Zmartwychwstania Pańskiego.
20 sierpnia 1999 rozpoczął życie mnisze w Ławrze Trójcy Świętej i św. Sergiusza w Siergijew Posadzie w Rosji. Przy postrzyżynach przyjął imię Serafin. Na mocy decyzji Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) z 28 grudnia tegoż roku został wybrany na biskupa eparchii (diecezji) Sendai na północy Honsiu. Sakry (chirotonii)) udzielił mu 15 stycznia 2000 w monasterze św. Daniela w Moskwie ówczesny zwierzchnik RKP patriarcha Aleksy II. 8 lipca 2012 Synod Kościoła japońskiego nadał mu godność arcybiskupa.
11 sierpnia br., po śmierci dotychczasowego metropolity tokijskiego i całej Japonii Daniela, abp Serafin został jego tymczasowym następcą jako tzw. strażnik Tronu Metropolitalnego. A 28 września na swym nadzwyczajnym posiedzeniu Sobór JKP wybrał go na zwierzchnika Kościoła z tytułem arcybiskupa tokijskiego i metropolity japońskiego. Decyzję tę jeszcze w tym samym dniu zatwierdził patriarcha moskiewski Cyryl.
Prawosławie pojawiło się w Japonii w drugiej połowie XIX w., a pierwsza drewniana cerkiewka w tym kraju stanęła na terenie konsulatu rosyjskiego w mieście Hakodate. Największe jednak zasługi w tej dziedzinie ma rosyjski misjonarz ks. Mikołaj (Kasatkin; 1836-1912), który przybył tam w 1861. Opanował on na tyle język japoński, że w 1864 zdołał ochrzcić kilkoro miejscowych mieszkańców. W 1872 przeniósł się do Tokio i tam pozostał już do końca życia. W 1880 został wyświęcony na pierwszego biskupa prawosławnego w Japonii. Przygotował przekład Nowego Testamentu i ksiąg liturgicznych na japoński.
Po rewolucji bolszewickiej w Rosji w 1917 prawosławni Japończycy podlegali Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu za Granicą, ale w 1970 Patriarchat Moskiewski ponownie przejął ich pod swoją jurysdykcję, udzielając jednocześnie Kościołowi japońskiemu autonomii, czyli szerokiej niezależności, jedynie jego zwierzchnika, wybranego na miejscu, zatwierdza patriarcha moskiewski.
Obecnie ocenia się, że w Japonii żyje ok. 30 tys. (niektórzy mówią tylko o 10 tys.) prawosławnych, tamtejszy Kościół dzieli się na 3 eparchie (diecezje), ale ma tylko jednego biskupa, który obecnie stanął na jego czele, dzieli się na 64 parafie z 25 duchownymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.