Ojczyzna jest darem Bożej Opatrzności
11 listopada 2019 | 18:00 | ar / hsz | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Naród chrześcijański jest osadzony na fundamencie planów Opatrzności. Ojczyzna jest darem Bożej Opatrzności – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański wygłosił homilię z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
Hierarcha zauważył, że 11 listopada serca Polaków „mocniej niż każdego dnia biją rytmem spraw Ojczyzny”. – To także dzień naszej modlitewnej wdzięczności ku Bogu skierowanej. Jesteśmy bowiem świadomi, że naród chrześcijański – a takim jesteśmy – jest osadzony na fundamencie planów Opatrzności. Wypełnia swą dziejową misję otrzymaną od Boga. Ojczyzna jest darem Bożej Opatrzności – podkreślił, dodając, że dziś należy za ten dar szczególnie dziękować.
Abp Głódź wspomniał poległych za Ojczyznę bohaterów, których czyny „nigdy nie gasną, przeciwnie, jaśnieją blaskiem pamięci i wdzięczności”. – Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Haller. Wyrastają nad poziom wspólnoty narodu, której pragnienia i tęsknoty realizowali – zaakcentował.Duchowny przypomniał, że w obliczu zagrożenia i wspólnego wroga zapomniano o podziałach społecznych, odłożono na bok ideowe spory i polityczne utarczki. – Wolność i niepodległość. Te dwa słowa pełniły rolę detonatorów narodowej jedności w dążeniu do wspólnotowego celu. Ponad doraźnymi podziałami i społecznymi zatargami. A celem tym było utrwalanie niepodległości i wolności – podkreślił. Historyczne zwycięstwo, zdaniem arcybiskupa, jest dziełem nie tylko walecznych obrońców Ojczyzny, ale również tysięcy modlących się wiernych.
Metropolita zaznaczył, że należy wspomnieć dwa pojęcia, które szczególnie odcisnęły się w polskiej historii – Ojczyzna i patriotyzm. Św. Jan Paweł II mówił, że słowo „Ojczyzna” posiada dla Polaków takie znaczenie pojęciowe i uczuciowe, którego nie znają inne narody Europy i świata – powiedział.
– Tymi, którzy te wartości w swych sercach niosą, jesteście wy, synowie i córki polskiego narodu. Dziedzice pokoleń płacących „krwią i blizną” za wartości ojczyste, za dziedzictwo chrześcijańskiej wiary. Patrioci polskiej Ojczyzny. Pragnący, aby trwała, rozwijała się, żyła – stwierdził abp Głódź. Dodał, że Polsce na drodze do niepodległości nieustannie towarzyszył Kościół, który „jednoczy naród w Imię Chrystusa”.
Abp Głódź wspomniał jak dwadzieścia lat temu, przemawiając w polskim parlamencie, św. Jan Paweł II przestrzegał przed sprzymierzeniem się demokracji z relatywizmem etycznym. Mówił wtedy, że demokracja bez wartości łatwo przemieni się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. – I to się dzieje w zsekularyzowanej, odwracającej się od własnej historii Europie. I to jest widoczne choćby w działaniach potężnych organizacji międzynarodowych, oferujących finansową i gospodarczą pomoc i wsparcie, ale w „pakiecie” z wymogiem angażowania się w tzw. „postępowe” programy ideologiczne. W strategii tych mediów, które pozostając w niepolskich rękach, narzucających szerokiemu kręgowi odbiorców, zafałszowaną, nierzeczywistą wizję rzeczywistości – przestrzegał abp Głódź, podsumowując, że jest to wyzwanie dla dzisiejszej Polski.
Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku obchodzimy dziś Narodowe Święto Niepodległości. W całym kraju odbywają się rocznicowe Eucharystie, zgromadzenia, koncerty i pikniki.
Pełna treść homilii znajduje się TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.