Olimpiada i religia – kilka wydarzeń z historii Igrzysk
25 lipca 2024 | 03:00 | KNA, ts | Paryż Ⓒ Ⓟ
W dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 roku rozgrywane będą w Paryżu Letnie Igrzyska Olimpijskie. Choć olimpiada koncentruje się na sporcie, wokół zawodów zawsze dzieje się wiele małych historii, także tych z powiązaniami kościelnymi i religijnymi. A oto kilka takich przykładów:
Antyk: kobiety widzami tylko jako kapłanki
W starożytnych igrzyskach olimpijskich w Grecji mogli brać udział wyłącznie mężczyźni. Kobiety nie mogły nawet oglądać zawodów, wyjątek stanowiły kapłanki Świątyni Demeter.
1900 Paryż: niedziele bez finałów
Amerykański skoczek w dal Meyer Prinstein nie mógł wziąć udziału w niedzielnym finale ze względów religijnych. Gdyby to uczynił, jego metodystyczny uniwersytet zagroził mu wydaleniem. Jego kolega z drużyny Alvin Kraenzlein początkowo chciał również zrezygnować, ale ostatecznie zdecydował inaczej i zdobył złoto.
1924 Paryż: zamiast udziału w zawodach niedzielne kazanie
Pobożny Christian Erik Liddell ze Szkocji nie wystartował w biegu na 100 metrów, ponieważ odbywał się on w niedzielę. Natomiast tego dnia głosił kazanie w kościele anglikańskim w Paryżu. Wyścig wygrał Anglik Harold Abrahams. Jednak w finale biegu na 200 metrów Liddell pokazał, jaki jest szybki i zdobył złoto.
1936 Berlin: deportacja Żydów
Już podczas Igrzysk w Berlinie aresztowano ludzi ze względu na religię. Żydów i Żydówki umieszczono w Sachsenhausen na obrzeżach wydarzeń olimpijskich. Obóz koncentracyjny znajdował się na północ od Berlina, z dala od oczu prasy zagranicznej.
1952 Helsinki: po dwóch kraksach kolarz zostaje księdzem
Mówi się, że australijski kolarz Russel Mockridge był tak sfrustrowany dwoma przebitymi oponami podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1948 r., że porzucił karierę i został księdzem. Namówiony do powrotu na igrzyska w Helsinkach zdobył dwa złote medale.
2004 Ateny: ksiądz atakuje maratończyka
Irlandzki ksiądz katolicki Cornelius „Neil” Horan zepchnął z trasy lidera maratonu Vanderlei de Lima z Brazylii. Biegacz zajął dopiero trzecie miejsce, ale później otrzymał medal Pierre’a de Coubertina za „szczególną sportową postawę”. Natomiast w 2005 ksiądz Horan, który był znany z wbiegania na areny sportowe oraz głoszenia zbliżającego się końca świata, został wykluczony ze stanu kapłańskiego przez arcybiskupa Kevina McDonalda.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.